20 wrz Pierwsza w Polsce mobilna aplikacja językowo-przewodnicka GRAJ W POLSKI
Centrum Badań nad Kulturą Warszawy Uniwersytetu Warszawskiego przygotowało platformę edukacyjną Z POLSKIM PO WARSZAWIE oraz aplikację językowo-przewodnicką GRAJ W POLSKI. Narzędzia powstały z myślą o osobach chcących uczyć się języka polskiego w kontekście historycznym, literackim, kulturowym i geograficznym związanym z Warszawą.
Twórcom platformy i realizatorom projektu zależało na tym, by wypracowane narzędzia edukacyjne i ich treści były ze sobą skorelowane tematycznie, a tematem je wiążącym stała się Warszawa, jej zabytki i miejsca nowoczesne, które wpisały się w kulturową mapę stolicy Polski, a także jej legendy oraz jej dawna i współczesna historia.
W ciągu minionego roku Centrum Badań nad Kulturą Warszawy UW opracowało w projekcie szereg atrakcyjnych narzędzi edukacyjnych. Jest wśród nich pierwsza w Polsce językowo-przewodnicka aplikacja mobilna GRAJ W POLSKI (opracowana merytorycznie przez Dorotę Paszyńską i Elżbietę Wichrowską), dzięki której można uczyć się języka polskiego wędrując wirtualnie (w trybie stacjonarnym), lub realnie (w trybie miejskim) ulicami Warszawy poznając historię jej zabytków (Rynek Starego Miasta; Syrenka; Zamek Królewski; Kolumna Zygmunta III Wazy; Pomnik Nieznanego Żołnierza; Pałac Prezydencki; Uniwersytet Warszawski; Pałac Czapskich/ASP; Pomnik Kopernika; Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego; Pomnik Chopina; Pałac na Wodzie)
Z myślą o cudzoziemcach doskonalących język polski dostępne są na platformie ćwiczenia „Z językiem polskim przez Warszawę”, które łączą naukę języka z odkrywaniem uroków miasta. Ćwiczenia są punktowane, dlatego warto je potraktować jako rodzaj testu czy po prostu gry. Oprócz ćwiczeń, wśród materiałów edukacyjnych znajdujących się na platformie na uwagę zasługują filmy i materiały audio „Wymowa polska w teorii i praktyce” (opracowanie Anita Lorenc), a także materiały uzupełniające z zakresu historii, kultury i cywilizacji: nagrania legend warszawskich, „Polski datownik świąteczny” (opracowanie Teresa Jędrzejewska, ilustracje Ada Bielikowska) oraz „Datownik warszawski”.
Osoby przygotowujące się do egzaminu z języka polskiego jako obcego na poziomie B1 będą mogły skorzystać z zeszytu certyfikacyjnego B1, pt. „Cześć! Warszawa po polsku” autorstwa Doroty Paszyńskiej – jego wybrane rozdziały znajdą się na platformie.
Podstawą ćwiczeń, zadań, testów jest, zgodnie z założeniami projektu, literacka, historyczna i kulturowa przestrzeń Warszawy. Treści zostały opracowane zgodnie z wymaganiami polskiego systemu certyfikacji w wersji dla dorosłych. Wkrótce na platformie dostępny będzie także test poziomujący z języka polskiego.
Platforma dostępna jest bezpłatnie pod adresem platforma.cbkw.uw.edu.pl w zasięgu sieci Internet na komputerach i na urządzeniach mobilnych.
Aplikację mobilną „Graj w polski” można uruchomić skanując QR Code znajdujący się na platformie.
Źródło: edukacja.um.warszawa.pl, cbkw.uw.edu.pl
Graf. facebook.com/fanpageUW
20 września 2023 r.