Tam wypadało bywać. Miejsca spotkań towarzyskich XIX-wiecznych bydgoszczan

Tam wypadało bywać. Miejsca spotkań towarzyskich XIX-wiecznych bydgoszczan

Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zaprasza na wykład plenerowy dr Katarzyny Grysińskiej-Jarmuły z Wydziału Historycznego UKW Tam wypadało bywać. Miejsca spotkań towarzyskich XIX-wiecznych bydgoszczan. Spotkanie odbędzie się w ramach cyklu Tematyczne Spacery Historyczne.

XIX-wieczna Bydgoszcz stopniowo przestaje być postrzegana jako pustynia kulturalna, jak zwykło się o niej mówić jeszcze kilka dekad wcześniej. Oczywiście miasto miało teatr, spełniający niebagatelną rolę w życiu kulturalnym mieszkańców, ale tym, co w dużej mierze nadawało ton życiu towarzyskiemu i kulturalnemu Bydgoszczy, były tzw. éstablissmenty. Pierwsze z nich zaczęły powstawać już w II połowie XIX wieku na wzór berlińskich i poznańskich. Były to kompleksy ogrodowo-restauracyjno-teatralne, w których odbywały się bale, zabawy, koncerty, spektakle teatralne i muzyczne. Lokale te różniły się wielkością, wystawnością i oprawą architektoniczną. Niemniej, to w nich mieszkańcy często spędzali czas na zabawie i odpoczynku w gronie znajomych, słuchali koncertów i oglądali przedstawienia, etc. Do najważniejszych lokali tego typu można zaliczyć: Strzelnicę, Ogród Patzera, Elysium, Concordię, Kasyno Cywilne czy Salę Wicherta. Z kolei wszystkie imprezy będące przejawem polskiego życia kulturalnego i towarzyskiego odbywały się w powstałym specjalnie w tym celu na początku XX wieku Domu Polskim. Niestety, po większości z tych miejsc pozostała jedynie pamięć. Spacer ma pobudzić naszą wyobraźnię i przenieść nas do tej nieistniejącej już w dużej mierze Bydgoszczy.

Katarzyna Grysińska-Jarmuła, historyk, adiunkt pracujący na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Zainteresowania naukowe skupia wokół historii Bydgoszczy i jej mieszkańców w XIX i I poł. XX wieku, zwłaszcza działalności kulturalno-społecznej bydgoskich Niemców, relacji polsko-niemieckich w XIX i XX wieku, a także dziejów wielkopolskiego ziemiaństwa w XIX i XX wieku.

Start: Gmach główny MOB, ul. Gdańska 4 (zbiórka przed głównym wejściem do Muzeum)
Termin: sobota, 9 września 2023, godz. 12.00

Wstęp: 10 zł od osoby

Liczba miejsc ograniczona. Bilety można zakupić w kasie Muzeum oraz przez Internet: bilety.muzeum.bydgoszcz.pl.
Decyduje kolejność zakupu biletów!

31 sierpnia 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7342996

Skip to content