29 cze Wakacje w zielonym zaułku MOB
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy oferuje na wakacje zajęcia, jakich jeszcze nie było i nigdzie nie ma. Żadnych tam kolejnych wycinanek czy malowanek, tylko świeże powietrze w ogrodzie podczas uprawy roślin i niemal alchemiczne warsztaty w Eksperymentatorium w Aptece pod Łabędziem.
Poznajcie zieloną wyspę w centrum Bydgoszczy, gdzie nie dociera zgrzyt tramwaju z ulicy. To zacieniony Ogród Społecznika i Społeczniczki na zapleczu Apteki pod Łabędziem przy ul. Gdańskiej 5. Ten tajemniczy zaułek służy zabawie i poznawaniu. Można w nim się nauczyć współdziałania z przyrodą, uprawy roślin i korzystania z ich właściwości. Uczestnicy takich zajęć komponują m.in. zielniki z wykorzystaniem techniki cyjanotypii, mieszanki przyprawowe z ziół, perfumy w balsamie. Będą też tworzyć kremy, wyciągi i maceraty. Słowem: natura w dłoni, a przy okazji leżaki do odpoczynku.
W tych sielskich warunkach proponujemy następujące cykle wydarzeń w najbliższym czasie:
- Zdrowie z ogródka. Podczas zajęć poznamy zasady uprawy roślin i ekologii w ogrodzie. Omówimy budowę i właściwości zdrowotne wybranych roślin. Na pamiątkę stworzymy kartę z zielnika w technice cyjanotypii.
- Zioła i kosmetyki. W części warsztatowej udamy się do ogrodu, gdzie poznawszy wybrane rośliny, zbierzemy materiały do dalszych działań. Przeprowadzimy eksperymenty destylacji, wyciągów lub maceracji. Samodzielnie wykonamy zielarskie mikstury: perfum w balsamie lub kosmetyki do pielęgnacji skóry.
- Aromaty z ogrodu. Wcielimy się w młodych pomocników aptekarza. Poznamy historię lecznictwa i leków. Odwiedzimy XIX-wieczną salę ekspedycyjną oraz jedyne w Polsce laboratorium galenowe. Opowiemy również o wpływie naturalnych aromatów na nasze samopoczucie oraz wykonamy unikalne wody zapachowe.
- Mieszanki ziołowe. Zajęcia przybliżające zagadnienie wykorzystywania roślin, jako surowców leczniczych. Podczas spaceru po dawnej aptece dowiemy się z jakich materiałów przygotowywano farmaceutyki oraz w jaki sposób je przetwarzano. Zwiedzimy jedyne zachowane w Polsce laboratorium galenowe oraz dowiemy się kim był sławetny Galen. W części warsztatowej wykonamy herbatki ziołowe i dowiemy się o właściwościach wykorzystywanych składników.
- Kąpiele kwasowęglowe „Łabędź” i inne skarby z Apteki. Zwiedzając muzeum poznamy specyfikę pracy dawnych farmaceutów. Obejrzymy dawne sprzęty laboratoryjne i spróbujemy odtworzyć proste doświadczenia chemiczne. Wzorując się na produkowanych w dawnych czasach „kąpielach” stworzymy zestawy kul musujących.
- Świat wokół nas – rośliny. Nasze spotkanie zaczniemy w „Zakątku w Ogrodzie Społecznika i Społeczniczki. Dowiemy się o właściwościach zdrowotnych roślin, które często wykorzystujemy w domowej kuchni lub do ozdoby miejsc, w których mieszkamy. Dowiemy się jak je uprawiać, przyrządzać i przechowywać. W części warsztatowej, podczas prac ogrodowych, sprawdzimy swoja wiedzę sadząc i siejąc rośliny.
Oferta stała: warsztaty dla przedszkoli i szkół, cena 17 zł/os., czas trwania: 1,5 h.
29 czerwca 2023 r.