09 lis Konkurs wiedzy o Władysławie Raczkiewiczu
Pięćdziesięciu dwóch uczniów z dwudziestu ośmiu szkół ponadgimnazjalnych bierze udział w drugim etapie konkursu „Władysław Raczkiewicz i jego czasy”, który odbywa się dziś (9 listopada) w Urzędzie Marszałkowskim. Do finału, który również odbędzie się dziś zakwalifikuje się sześciu najlepszych półfinalistów.
Pierwszy etap konkursu (szkolny) odbył się 12 października. Trzystu dwudziestu uczniów z czterdziestu dwóch szkół rozwiązywało test przygotowany przez pracowników Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Ci, z uczniów którzy zdobyli co najmniej 60 procent, biorą udział w dzisiejszym półfinale, który również odbywa się w formie testu. Finał odbędzie się w formie trzyetapowego quizu. Uczniów oceniać będą wykładowcy z Zakładu Dydaktyki Historii i Edukacji Europejskiej UKW: prof. Zbigniew Biegański, dr Ewa Puls i dr Joanna Szczutkowska.
Ogłoszenie wyników rywalizacji odbędzie się w obecnej siedzibie Kujawsko-Pomorskiego Impresaryjnego Teatru Muzycznego w Toruniu. Najlepsi otrzymają nagrody, a wszyscy uczestnicy obejrzą spektakl „Władysław Raczkiewicz – lekcja historii”, przygotowany przez Teatr Muzyczny.
Konkurs wpisuje się w obchody ustanowionego przez sejmik województwa Roku Władysława Raczkiewicza (podobną uchwałę podjął Senat RP). Raczkiewicz był uczestnikiem wszystkich najważniejszych wydarzeń II RP od jej narodzin do końca II wojny światowej. Pełnił funkcję Wojewody Pomorskiego i Prezydenta RP na uchodźstwie. Wciąż jest postacią niedocenianą i mało znaną. Jedyny pomnik tego polityka stoi przy Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. Imię Władysława Raczkiewicza nosi także sala obrad sejmiku województwa kujawsko-pomorskiego oraz jedna z najważniejszych sal w Senacie RP.
W ramach obchodów Roku Władysława Raczkiewicza w województwie odbyła się między innymi konferencja naukowa „Londyńska reduta. Prezydenci RP na Uchodźstwie 1939-1990”, w Muzeum Uniwersyteckim można oglądać wystawę „Władysław Raczkiewicz 1885-1947: Biografia Polityczna”, zaś na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego powstał komiks “Władysław Raczkiewicz. Twórca idei Wielkiego Pomorza”. Rada Miasta Torunia podjęła 12 października uchwałę o nadaniu dotychczasowej Trasie Średnicowej Północnej nazwy Trasa Prezydenta Władysława Raczkiewicza.
Nota biograficzna oraz więcej informacji o obchodach Roku Władysława Raczkiewicza
Kancelaria Sejmiku
Biuro Prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Fot. Andrzej Goiński
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl