O przyszłości naszej planety – szkolne warsztaty z ekspertami

ręce trzymają kulę ziemską

O przyszłości naszej planety – szkolne warsztaty z ekspertami

Globalne ocieplenie, zmiany ekologiczne, degradacja środowiska naturalnego – na te zagrożenia coraz częściej zwracają uwagę także młodzi ludzie. Aby mogli zawalczyć o przyszłość Ziemi, potrzebują wiedzy na temat nowych wyzwań. Z pomocą przychodzi warszawskie Centrum Nauki Kopernik (CNK) i program „Przyszłość jest dziś”.

W ramach tego programu, realizowanego wspólnie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK i Ministerstwem Cyfryzacji, nauczyciele i uczniowie mogą zobaczyć wystawę dotyczącą przyszłości człowieka, skorzystać z materiałów edukacyjnych oraz wziąć udział w warsztatach.

„Misja: Ziemia”

Sercem programu „Przyszłość jest dziś” jest stacjonarna wystawa w stołecznym CNK, składająca się obecnie z dwóch modułów: „Cyfrowy mózg?” (dotyczący sztucznej inteligencji) i „Misja: Ziemia” (którego tematem przewodnim jest życie na naszej zmieniającej się planecie). W październiku swoją premierę będzie miał trzeci moduł: „Człowiek 2.0”.

Moduł „Misja: Ziemia” zachęca do dyskusji o kondycji naszej planety i zagrożeniach związanych ze zmianami ekologicznymi. Porusza tematy takie jak różnorodność biologiczna, ocieplenie klimatu czy miasta przyszłości. Jeśli zastanawialiście się kiedyś, czy na przyszłej Ziemi ludzie wciąż będą mieli szanse na komfortowe życie, koniecznie odwiedźcie Centrum Nauki Kopernik!

Obejrzyjcie „wirtualny spacer” po drugim module wystawy:

 

Konkursy i warsztaty

Z wystawą w CNK wiązał się też zakończony niedawno konkurs zorganizowany w ramach Edukacyjnej Sieci Antysmogowej (ESA) – projektu edukacyjno-informacyjnego na rzecz czystego powietrza realizowanego w NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Uczniowie szkół należących do programu ESA przesyłali zgłoszenia w postaci krótkich materiałów wideo, w których w ciekawy i kreatywny sposób odpowiadali na pytanie: „Dlaczego to w Waszej szkole powinny się odbyć zajęcia dotyczące zmiany klimatu?”.

Filmy, animacje, relacje reporterskie, wypowiedzi youtuberów, a nawet teledysk i raperski klip – do konkursu zgłosiły się aż 143 szkoły. Jury zdecydowało o przyznaniu pięciu głównych nagród: warsztatów dotyczących zmian klimatu prowadzonych przez ekspertów Centrum Nauki Kopernik.

Za nami już pierwsze warsztaty dla zwycięzców: 17 kwietnia uczestniczyli w nich uczniowie ze szkoły w Piastowie, a 21 kwietnia – w Bieczu.

Czego się dowiedzieli? Eksperci tłumaczyli, jak ważna jest dbałość o bioróżnorodność w naszym otoczeniu. Uczniowie stworzyli wspólnie definicję różnorodności biologicznej, obejrzeli film „Why is biodiversity so important”, a także mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę w praktyce, uczestnicząc w grze „Wieża Bioróżnorodności”. Podczas gry poznali pojęcia takie jak reintrodukcja, gospodarka rabunkowa czy gatunek inwazyjny oraz przekonali się, że sami również mają wpływ na bioróżnorodność. Warsztaty zakończyły się wspólnym zebraniem pomysłów na ochronę różnorodności biologicznej w swojej okolicy.

Scenariusze zajęć

Elementem programu „Przyszłość jest dziś” są także materiały edukacyjne związane tematycznie z wystawą w CNK. Zajrzyjcie na bezpłatną platformę e-learningową OSE IT Szkoła: znajdziecie tam np. scenariusze zajęć dla klas 7–8 szkoły podstawowej i szkoły ponadpodstawowej dotyczące kryzysu klimatycznego i zmian w środowisku naturalnym.

Więcej informacji o programie, wystawie oraz planowanych warsztatach dla znajdziecie na stronie kopernik.org.pl.

Program edukacyjny jest częścią kompleksowego projektu „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych”. Jest on realizowany przez Ministerstwo Cyfryzacji, wspólnie z Państwowym Instytutem Badawczym NASK oraz Centrum Nauki Kopernik. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje pięć obszarów: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci, programowanie i cyfrową przyszłość.

Źródło: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja

24 maja 2023 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337806

Skip to content