Literacko-językowe obrazy Bydgoszczy…

Portret prof. Andrzeja Dyszaka w czerwonym swetrze.

Literacko-językowe obrazy Bydgoszczy…

logotyp: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w BydgoszczyZapraszamy na spotkanie, którego zaczynem stanie się pachnąca jeszcze drukiem, wydana w maju 2023 roku książka pt. Literacko-językowe obrazy Bydgoszczy. Miasto. Wydarzenia. Ludzie. Język profesora Andrzeja Dyszaka.

Autor wyjaśnia, że słowem wyrażone obrazy Bydgoszczy, pochodzą przede wszystkim z kilku powieści, w których przedstawione wydarzenia dzieją się w tym mieście. Są to w większości utwory autorów związanych z Bydgoszczą, a mianowicie: Klatka – jedyna powieść Kazimierza Kummera, Kamienny bruk Wiesława Rogowskiego, Obóz Wszystkich Świętych Tadeusza Nowakowskiego, Gimnazjalistki z Kujawskiej Janiny Biedowicz, a przede wszystkim autobiograficzny Most Królowej Jadwigi Jerzego Sulimy-Kamińskiego. Wymienione teksty prozatorskie uzupełniają cytaty z wierszy Wojciecha Banacha, Wiktora Mazurkiewicza, Wiesława Trzeciakowskiego i Stanisławy Delugi. Cennymi źródłami informacji o Bydgoszczy i życiu jej mieszkańców, choć nie stricte literackimi, stały się też dwa teksty wspomnieniowe: Ze wspomnień starego bydgoszczanina Władysława Czarnowskiego i Pamiętnik gapia Zbigniewa RaszewskiegoNa pograniczu literatury i faktografii sytuują się natomiast fabularyzowane wspomnienia: Aleksandry Napierały-Kowalczewskiej Dzieciństwo nad Brdą i Tadeusza Nowakowskiego Urzeczenie. Utrwalone słowami obrazy miasta uzupełniają w książce przede wszystkim skontaminowane przez Wiesława Krukowskiego fotografie dawnej i współczesnej Bydgoszczy.

Obraz Bydgoszczy, który przedstawiam, nazwałem w pierwszym członie tytułu monografii literackim, bowiem jego podstawą, a tym samym przedmiotem analizy, stały się wypowiedzi autorów, narratorów, podmiotów lirycznych i postaci wskazanych wyżej tekstów.  Z kolei drugi człon zastosowanego w tytule terminu – językowy – odnosi się do bezpośredniego źródła odtwarzanego obrazu, jakim są wyrazy, wyrażenia i zwroty zastosowane w tych wypowiedziach –  dopowiada autor książki.

Andrzej Dyszak, językoznawca, profesor na Wydziale Językoznawstwa Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, z którym zawodowo związany jest od 1987 roku. Przedmiotem jego zainteresowań naukowych jest współczesny język polski (gramatyka i semantyka), kształcenie językowe w szkole (szkolna nauka o języku), gwara miejska Bydgoszczy i gwary środowiskowe oraz język współczesnej prozy i poezji polskiej. Rzeczoznawca MEiN ds. podręczników szkolnych (opinie językowe) i programów kształcenia ogólnego w zakresie języka polskiego. Autor kilku monografii i wielu artykułów z zakresu składni semantycznej, fleksji, słowotwórstwa i leksykologii, a także komentarzy językoznawczych do podstawy programowej języka ojczystego w szkole podstawowej. Opracował Mały słownik rzeczowników osobliwych (1999, 2007), Mały słownik czasowników osobliwych (2007), słownik gwary bydgoskiej Jak mówili bydgoszczanie (2008) i monografię Gwara miejska bydgoszczan (2015). W latach 2004–2019 redagował roczniki naukowe Linguistica Bidgostiana i Linguistica Bidgostiana. Series Nova. Odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi (2001), Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2006) i Medalem Złotym za Długoletnią Służbę (2020).

Termin: 27 maja 2023 (sobota), godz. 16:00

Wstęp jest wolny

fot. KPCK w Bydgoszczy

_

22 maja 2023 r.

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337987

Skip to content