Literatura w Centrum: Wojciech Kass

Literatura w Centrum: Wojciech Kass

logotyp: Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w BydgoszczyKujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy zaprasza na spotkanie z Wojciechem Kassem w ramach cyklu Literatura w Centrum. 

Z końcem lata 2021 roku do rąk czytelników trafiła nowa książka Wojciecha Kassa Ręka pisząca. Cóż to za książka? Otóż są to fragmenty dziennika znanego poety, eseisty, który od 2012 roku regularnie publikuje na łamach „Toposu” i „Almanachu Prowincjonalnego”. Wyboru z całości dokonał prof. Jarosław Ławski. Wydawcą jest Wydawnictwo Austeria, które jednocześnie zapowiada, że ta książka „anonsuje publikację znacznie obszerniejszej całości”.  Prawda, zapiski, które trafiły do rąk czytelników, to zaledwie 120 stron. Podejrzewam, że dziennik znany czytelnikom „Toposu” pod nazwą Notes, który Kass prowadzi już tyle lat, jest znacznie obszerniejszy niż ten prezentowany. A w takiej sytuacji jakże ważna jest rola osoby odpowiedzialnej za wybór. Wydaje się, że autor ma całkowite zaufanie do Ławskiego, skoro powierza mu bardzo trudne zadanie, jakim jest dokonanie odpowiedniej selekcji.
Jakie skojarzenia budzi tytuł książki, czy zmusza nas do pewnej refleksji? Otóż wydaje się, że nawet średnio wyedukowany czytelnik zwróci uwagę na konotację z historią, która przytrafiła się starotestamentowemu władcy Babilonu, pysznemu Baltazarowi, na którego pałacu tajemnicza ręka napisała trzy znane słowa: „mane, tekel, fares”. I to jest punkt wyjścia – Kass zdecydowanie należy do poszukiwaczy tajemnicy: wydaje się, że w świecie, w którym zostaliśmy niejako pożarci, rozgryzieni i przetrawieni przez system powszechnie zwany racjonalnym, dla tajemnicy nie ma już miejsca, wszystko jest rozpracowane. Kass już w tytule mówi: „sprawdzam” i stwierdza, że jeszcze w kilku sferach (choćby w poezji) tajemnica przetrwała, a niektóre wiersze po prostu wymykają się racjonalnemu oglądowi. Poezja i osobiste zapiski, którym autor poświęcił tyle lat, są właśnie przykładem wiary w trwałość świata tajemniczego, nierozpoznanego, zagadkowego, jakby ufał, że to, co ważne i unikalne, potrafi się odpowiednio ukryć, nie daje się łatwo uchwycić. Kass jako poeta jest niewątpliwie buntownikiem tajemnicy, jej orędownikiem i trochę też powiernikiem. Człowiek w geście buntu wystawia pięść i mówi: „jeszcze jestem, jeszcze trwam, jeszcze walczę”. Jakby życie twórcy polegało przede wszystkim na stawaniu okoniem, na rebelii bez końca, ale w imię uniwersalnych wartości. (Bartłomiej Siwiec, fragment niepublikowanej recenzji)

Termin: 14 marca 2023 (wtorek), godz. 18:00
Prowadzenie: Bartłomiej Siwiec

Wstęp jest wolny.

Więcej informacji TUTAJ

Fot. Beata Bieńkowska, KPCK w Bydgoszczy

13 marca 2023 r.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337772

Skip to content