Wilanowskie Debiutantki „pod skrzydłami Króla Jana”

Wilanowskie Debiutantki „pod skrzydłami Króla Jana”

Kujawsko-Pomorskie Centrum Nauczycieli we Włocławku

W Muzeum Pałacu Króla Jana III Sobieskiego od wielu lat realizowany jest program historyczno-edukacyjno-charytatywny Debiutantki, dedykowany dziewczętom z całej Polski w wieku 18-25 lat. Celem programu jest przede wszystkim rozwój społecznej, historycznej i estetycznej wrażliwości młodych kobiet, przy jednoczesnym umacnianiu poczucia własnej wartości. Wiedza i doświadczenie, które Debiutantki zdobywają są bezcenne, a także stanowią niezbędne elementy w życiu każdego kulturalnego człowieka.

Twórczynią programu jest Agnieszka D. Michalczyk, Prezes Fundacji im. Królowej Marii Kazimiery, absolwentka wydziału filozoficzno-historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, znana społeczniczka, wychowawczyni, organizatorka Balu Debiutantek, kuratorka wystaw, mentorka, wykładowca, producentka, Mecenas Dobrego Stylu Klubu Integracji Europejskiej, „Wielka Jałmużniczka” światowego Zakonu Templariuszy – OSMTJ Pologne, prywatnie mama trzech dorosłych córek.

18-20 uczestniczek bierze udział w 12 dwudniowych (sobota i niedziela, raz w miesiącu) spotkaniach tematycznych (tzw. Pensje Debiutantek) w Wilanowie (począwszy od Uroczystej Inauguracji – otwarcie X edycji miało miejsce 8 października 2022 r.) oraz dobroczynieniu. Każda edycja organizuje ogólnopolskie akcje charytatywne dedykowane m.in. wychowankom Domów Dziecka, osobom będącym w kryzysie bezdomności, ubogim i potrzebującym w okresie wigilii, artystom weteranom mieszkającym w Domu Artysty Weterana w Skolimowie, czworonogom ze schronisk, czy w chwili obecnej uciekającym przed wojną mieszkańcom Ukrainy, zwłaszcza dzieciom.

Debiutantki, pozostając pod nieustanną opieką Jana III Sobieskiego, władcy wykształconego, mecanasa wielu artystów i naukowców, realizują działania w obrębie szeroko pojętej edukacji, kultury, sztuki oraz nauki. Program Debiutantki zapoczątkował w czasie wilanowskich Nocy Muzeów nową tradycję, polegającą na produkcji i wystawianiu widowisk kostiumowych z określonych epok (barok, rokoko, empire, belle epoque, lata dwudzieste itd.), które przyciągają tysiące widzów. Do tej pory zrealizowano w Wilanowie dziewięć Nocy Muzeów, w latach 2013 -2022. Udział w tych historycznych pokazach to świetny sposób na wzmocnienie umiejętności z zakresu wystąpień publicznych, kompetencji społecznych, ekspresji  i podniesienie poczucia własnej wartości. Nie jest łatwo uczestniczkom programu wyjść na scenę i zaprezentować się przed tak wielką widownią, zwłaszcza, że w większości przypadków nie mają wcześniej do czynienia z pokazami mody czy tańcem. Mimo swoich bardzo często wyimaginowanych kompleksów i ograniczeń, widowiska w czasie Nocy Muzeów należą do ulubionych aktywności Debiutantek. Podobnie jak wspólne zajęcia integracyjne, na których prezentują najważniejsze fakty ze swojego życia, dzieląc się nimi i budując więzi w „rodzinie Debiutantek”. Wartością dodaną programu są trwające latami przyjaźnie, niektóre być może na całe życie. Mottem programu są słowa „Piękno wewnętrzne jest nieśmiertelne”, które uczestniczki zapisują w swoich sercach i które wcielają w życie.

Niezwykle pięknym gestem pani Prezes było zakwalifikowanie do programu Debiutantki Mai Bałdys, uczennicy Liceum Zespołu Szkół Katolickich im. J. Długosza we Włocławku, która w Roku Poli Negri zajęła I miejsce w lipnowskim castingu Marka Probosza „Pola Negri potrzebna od zaraz”. Nominację Maja odebrała podczas konferencji „Przestrzenie migracji”, która odbyła się we włocławskim KPCEN-ie 16 listopada w Międzynarodowym Dniu Tolerancji.

W chwili obecnej mają miejsce przygotowania do kolejnej edycji świątecznej gali (17 grudnia, hotel Mazurkas), z której dochód zostanie przeznaczony na wigilię dla osób będących w kryzysie bezdomności i potrzebujących.

Fundacja serdecznie zaprasza wszystkich, którzy chcą dołączyć i pomóc w akcjach towarzyszących  kolejnym edycjom Debiutantek.

Więcej informacji o programie dostępnych jest na stronach: https://www.instagram.com/program_debiutantki/,

https://www.facebook.com/Debiutantki/about/?ref=page_internal

 

Na zdj. Agnieszka D. Michalczyk, Prezes Fundacji im. Królowej Marii Kazimiery, Debiutantki w stylu belle epoque (fot. Wojtek Mosiołek) i Maja Bałdys z Zespołu Szkół Katolickich im. J. Długosza we Włocławku jako Pola Negri (fot. LTK im. Poli Negri).

 

Opr. Dorota Łańcucka

2 grudnia 2022 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337627

Skip to content