,,Patrząc z nadzieją w przyszłość. Współczesna kaligrafia japońska’’

,,Patrząc z nadzieją w przyszłość. Współczesna kaligrafia japońska’’

Gdy planowaliśmy organizację tegorocznej wystawy kaligrafii japońskiej, drugi rok panowała na świecie pandemia. Mieliśmy nadzieję na jej zakończenie. Powrót może nie do identycznej, jak wcześniej, rzeczywistości, ale do ogólnie pojętej normalności. Japońscy kaligrafowie przyjęli bardzo pozytywny temat do realizacji kaligrafii – ,,Patrząc z nadzieją w przyszłość’’. I wówczas przyszedł 24 lutego 2022 r., agresja Rosji na Ukrainę, i nagle tytuł wystawy zmienił znaczenie.

Powstało więc wiele prac, które są reakcją nie tylko na pandemię, ale przede wszystkim na wojnę, która zbliżyła się do naszych granic. Prace prezentowane w Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą są dowodem na to, że współczesna kaligrafia japońska jest nie tylko odtwarzaniem dawnych tradycji, lecz także żywą reakcją na wyzwania współczesności.

Japońscy kaligrafowie, którzy współpracują z Muzeum Okręgowym w Toruniu od kilkunastu lat, stwierdzili, że nie mogą wojny i fali uchodźców potraktować jak cudzy problem. Zorganizowali zbiórkę pieniężną wśród swoich członków i środki te przelali na konto Polskiej Akcji Humanitarnej, powstałe z myślą o pomocy Ukrainie.

Poza tym postanowili przeprowadzić akcję z myślą o ukraińskich dzieciach, które musiały opuścić swoje domy i doświadczyły okrucieństw wojny. Ogłosili nabór prac dzieci w formie wachlarzy uchiwa (wachlarz sztywny, okrągły, nieskładany) z kaligrafiami. Prezentujemy je na pokazie towarzyszącym corocznej wystawie współczesnej kaligrafii japońskiej w Kamienicy pod Gwiazdą.

Na japońskich dzieciach olbrzymie wrażenie zrobiła pomoc, jakiej Polacy udzielili uciekającym ze swojego kraju Ukraińcom. Malowały więc na wachlarzach ukraińskie, japońskie i polskie flagi. Niektóre z nich otworzyły słowniki i napisały wiadomość po ukraińsku. Dla wielu z nich był to pierwszy kontakt z językiem obcym.


„Patrząc z nadzieją w przyszłość. Współczesna kaligrafia japońska”
Wystawa czynna: 26 listopada 2022 – 19 lutego 2023
Miejsce: Muzeum Sztuki Dalekiego Wschodu w Kamienicy pod Gwiazdą,
Rynek Staromiejski 35
Kurator wystawy: Katarzyna Paczuska

25 listopada 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7188980

Skip to content