23 wrz Wystartowała Olimpiada Astronomiczna 2022/2023
Planetarium Śląskie ogłosiło rozpoczęcie 66. Olimpiady Astronomicznej, w której mogą brać udział uczniowie szkół ponadpodstawowych. Ta edycja ma charakter szczególny, bowiem finał nastąpi w roku 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika, a co więcej Polska będzie wtedy też gospodarzem Międzynarodową Olimpiady z Astronomii i Astrofizyki.
Olimpiada Astronomiczna jest olimpiadą interdyscyplinarną łączącą i poszerzającą treści podstaw programowych z fizyki oraz podstaw programowych geografii w zakresie elementów astronomii. Konkurs jest finansowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Co roku w Olimpiadzie Astronomicznej bierze udział kilkuset uczniów. Zawody skierowane są do młodych ludzi interesujących się astronomią i eksploracją kosmosu. Rozgrywane są w trzech etapach. Pierwszy etap, na który składają się dwie serie zadań, uczestnicy rozwiązują w domu, podobnie jak zadanie obserwacyjne. Drugi etap, czyli półfinał, rozgrywany jest w kilku miastach Polski. Z kolei zawody finałowe (III etap) odbywają się w Planetarium Śląskim w Chorzowie.
Termin nadsyłania rozwiązań pierwszej serii zadań mija 10 października 2022 roku. Zawody finałowe zaplanowano na 9-12 marca 2023 roku.
Zwycięzcy Olimpiady Astronomicznej uzyskują również prawo do reprezentowania Polski na Międzynarodowej Olimpiadzie z Astronomii i Astrofizyki (ang. International Olimpiad on Astronomy and Astrophysics). Nasz kraj będzie gospodarzem przyszłorocznej edycji tych międzynarodowych zawodów. Odbędą się one na przełomie sierpnia i września 2023 roku.
Komisja Olimpiady Astronomicznej zachęca także nauczycieli do wzięcia udziału w warsztatach pt. „Jak wspomagać olimpijczyka w szkole”, które odbędą się w trybie hybrydowym 29 września 2022 roku w Planetarium Śląskim i online.
Informacje na temat Olimpiady Astronomicznej można znaleźć na stronie internetowej.
PAP – Nauka w Polsce
cza/ agt/
Fot. Fotolia
23 września 2022 r.