XVIII Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Tkaniny Unikatowej

XVIII Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Tkaniny Unikatowej

 

XVIII Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Tkaniny Unikatowej, biennale, organizowane przez Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury od ponad trzydziestu lat, dobiega finału. Już znamy wyniki, bo obrady Jury odbyły się w poniedziałek 18 września. Tkaniny oceniane były w dwóch kategoriach: ludowe i artystyczne. Z ponad 200 nadesłanych prac połowa znajdzie się na wystawie, a 26 twórczyń z 75 wybranych zostało uhonorowanych przez Jury nagrodami i wyróżnieniami. Tkactwo, jedno z najstarszych rzemiosł uprawianych przez człowieka, przez skomplikowany i czasochłonny proces twórczy jest dziś dziedziną zagrożoną, a było kiedyś zajęciem powszechnym, przede wszystkim, choć nie zawsze i nie wszędzie, kobiecym. Warsztat tkacki był stałym elementem wyposażenia domu. Dostarczał elementów ubioru, tkanin obrzędowych, użytkowych i ozdobnych. Przemiany cywilizacyjne i społeczne, komercjalizacja, odczarowanie świata przyczyniły się do zaniku tradycyjnej formy tego rzemiosła, a funkcja ograniczyła się do dekoracyjności. Mimo to tkanina unikatowa jest we współczesnych wnętrzach nadal najbardziej magicznym i przyjaznym człowiekowi elementem, a narastająca w społeczeństwie potrzeba dotarcia do korzeni własnej kultury jest dla niej szansą przetrwania i rozwoju. Świadectwem tego, że nie jest to wniosek bezpodstawny jest niesłabnąca wciąż popularność Przeglądu. Formuła konkursowa daje artystom możliwość prezentacji własnych dokonań i konfrontacji z odmiennymi postawami, rywalizacji, która pobudza aktywność procesu twórczego. Wystawa na przełomie października i listopada w salach Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy to święto tkactwa.

Dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego wystawie towarzyszyć będą warsztaty tkania krajek powiązane z wykładami o tkactwie i tkaninie w aspekcie historycznym i jej współczesnej kondycji. Zarówno warsztaty, jak i wykłady odbędą się w pierwszej połowie listopada w Salonie Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy na Placu Kościeleleckich 6. Szczegółów szukajcie Państwo na stronach: www.kpck.pl, www.galeria.kpck.pl.

Krajka jest jedną z najstarszych form tkackich. Pierwsze powstały prawdopodobnie w neolicie. Przez wieki pełniły funkcje praktyczne, symboliczne i estetyczne. Jako element ozdobny wykończenia tkanin, przepaska, pas, czy wzmocnienie brzegów odzieży sięga czasów prasłowiańskich i przewija się w kulturze ludowej całej Polski. Sposób jej wykonania na bardku (deseczce tkackiej) jest wstępem do tkania na krośnie i tkactwa w ogóle, uczy podstaw, komponowania wzorów, przekazuje podstawowe umiejętności nie wymagając dużego zaplecza technicznego. Krajka jest też formą użytkową, co jest dodatkowym jej walorem. W naszym regionie, z dawna uprzemysłowionym, rzemiosło tkackie nie istniało już w XIX wieku, ale – dzięki Przeglądowi – mamy kontakt z Podlasiem, ostatnim żywym bastionem tkaniny ludowej i to stamtąd przyjedzie, by poprowadzić warsztaty Teresa Pryzmont, człowiek z pasją, wielokrotna laureatka Przeglądu, twórczyni ludowa, animatorka kultury, mistrzyni tkactwa dwuosnowowego.

Wykłady z historii tkactwa w polskiej, tradycyjnej, kulturze ludowej oraz aktualnej kondycji, transformacjach i inspiracjach tkaniną we współczesnej sztuce i wzornictwie wygłoszą znawczynie tematu, prowadzące badania naukowe w swoich macierzystych muzealnych placówkach, propagatorki tkactwa – Kinga Turska Skowronek (MET Toruń) i Anna Demska (MNW Warszawa).

Pozostaje nam zaprosić Państwa gorąco do udziału w powyższych wydarzeniach i zapewnić, że będzie to niezwykła artystyczna przygoda.

Katarzyna Wolska

 

XVIII Ogólnopolski Przegląd Amatorskiej Tkaniny Unikatowej
wystawa prac konkursowych
14 października – 12 listopada 2017
wernisaż w sobotę, 14 października o godzinie 12.00

Galeria Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej
Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy
Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337591

Skip to content