Wojenna rzeczywistość Torunia w zwierciadle niemieckiej propagandy. Fotografie

Wojenna rzeczywistość Torunia w zwierciadle niemieckiej propagandy. Fotografie

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza 27 maja 2022 r. o godz. 17.00 do Ratusza Staromiejskiego na wernisaż wystawy „Wojenna rzeczywistość Torunia w zwierciadle niemieckiej propagandy. Fotografie”.

7 września 1939 roku wojska Wehrmachtu zajęły Toruń. Dla mieszkańców rozpoczął się trudny okres okupacji. W zbiorach Muzeum Okręgowego oraz Archiwum Państwowego w Toruniu zachowała się unikatowa kolekcja, składająca się z około trzech tysięcy fotografii, wykonanych w latach 1939–1944 na zlecenie niemieckich władz miasta. Mają one nieocenioną wartość dokumentalną i historyczną, jednak jak twierdzi kurator wystawy dr Iwona Markowska (…) trzeba pamiętać, że nie pokazują rzeczywistego obrazu okupacji w Toruniu wraz z wszechobecnym terrorem, prześladowaniami, eksterminacją i strachem, które na każdym kroku dotykały polskich mieszkańców grodu Kopernika. Na materiał prezentowany na wystawie należy patrzeć jak na imaginację, wytworzoną w trybach niemieckiej maszyny propagandowej. (…)

W Trzeciej Rzeszy fotografia stała się jednym z narzędzi wykorzystywanych w krzewieniu i umacnianiu narodowosocjalistycznej ideologii. Jej celem było m.in. uzasadnienie agresji na państwo polskie koniecznością zdobycia nowej przestrzeni życiowej (Lebensraum) dla narodu niemieckiego, a tym samym uzyskanie w społeczeństwie niemieckim akceptacji dla polityki prowadzonej przez Adolfa Hitlera.

Prezentowane obrazy pozwalają obnażyć mechanizmy niemieckiej propagandy oraz pokazać cynizm i obłudę ówczesnych władz miasta. Obraz Torunia wykreowany przez okupanta jaskrawo kontrastował z prawdziwą codziennością w tym trudnym dla Polaków okresie.

Wystawa została zrealizowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu w partnerstwie z Archiwum Państwowym w Toruniu

Kurator wystawy: dr Iwona Markowska

Aranżacja plastyczna: dr Tomasz Pietrzyk

Wystawa czynna: 28 maja–14 sierpnia 2022 r.

Zdjęcie gł.: Kamienice przy ul Szerokiej, fot. Kurt Grimm, 10 lutego 1940 r., Archiwum Państwowe w Toruniu

23 maja 2022 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7338153

Skip to content