Nowy rok akademicki w regionie

Nowy rok akademicki w regionie

Uczelnie wyższe Kujaw i Pomorza rozpoczynają rok akademicki. Dziś (2 października) inauguracja odbyła się na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu, w środę (4 października) uroczystości zaplanowały Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa we Włocławku oraz Akademia Muzyczna w Bydgoszczy. W przyszłym tygodniu oficjalne rozpoczęcie roku odbędzie się na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy (10 października) oraz Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy (12 października).

– Trudno nie zgodzić się, że od przeszło siedemdziesięciu lat toruńska uczelnia, jak żadna inna instytucja kształtuje i wzbogaca obraz miasta, które – jak pisał pięknie absolwent toruńskiej Alma Mater Zbigniew Herbert „stoi nad wodą gładką jak pamięć lustra” – mówił marszałek Piotr Całbecki podczas dzisiejszej inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja KopernikaWszyscy – mieszkańcy Torunia i Regionu korzystamy z dobrodziejstw, jakie niesie za sobą działanie i aktywność uniwersytetu – miejsca autentycznego postępu nauki i źródła kulturowego rozwoju całego województwa. Dlatego dziękuję wszystkim, których codzienny trud i zaangażowanie tworzył oraz tworzy współcześnie sukces uniwersytetu – władzom uczelni, wszystkim profesorom i doktorom, całej kadrze naukowej i dydaktycznej. Wiem, że dzięki Państwa pracy i talentom, na toruńskim uniwersytecie dzieją się rzeczy ważne i niekonwencjonalne, istotne dla rozwoju nauki i gospodarki na światowym poziomie.

Przemówienie marszałka Piotra Całbeckiego podczas inauguracji roku akademickiego na UMK (nagranie dzięki uprzejmości Rozgłośni Uniwersyteckiej „Radio Sfera”)

Według danych Urzędu Statystycznego w Bydgoszczy za 2016 rok na terenie naszego województwa działa 29 szkół wyższych (łącznie z jednostkami zamiejscowymi), na których studiuje około 60 tysięcy osób. Największe z uczelni to Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz Uniwersytet Technologiczno-Przyrodniczy im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy.

Urząd Marszałkowski systematycznie wspiera uczelnie publiczne w regionie. W Regionalnym Programie Operacyjnym prawie 150 milionów złotych przeznaczono na przedsięwzięcia związane z budową publicznej akademickiej infrastruktury badawczo-rozwojowej. O te środki będzie ubiegać się pięć kujawsko-pomorskich konsorcjów międzyuczelnianych oraz toruński oddział PAN-owskiego Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernik. Nabór wniosków odbędzie się w listopadzie (szczegóły).

W puli RPO są też środki na rozwój firm związanych z uczelniami, powstałych z myślą o komercjalizacji wyników badań naukowych. W ubiegłym tygodniu przedstawiciele 20 takich przedsiębiorstw odebrali umowy o dofinansowaniu projektów, które umożliwią przygotowanie się tych firm do świadczenia usług na rzecz biznesu (więcej). Wkrótce wsparcie z RPO trafi też na pokrycie kosztów prac badawczo-rozwojowych oraz procedur związanych z opatentowaniem wynalazków przez te przedsiębiorstwa.

Kolejne wsparcie dla jednostek badawczych z regionu, uruchomione z myślą o transferze wyników badań naukowych do gospodarki, dostępne jest w ramach projektów realizowanych przez marszałkowską Kujawsko-Pomorską Agencję Innowacji. Chodzi o „Fundusz Badań i Wdrożeń”, w ramach którego przedsiębiorstwa otrzymają bezzwrotne dotacje z RPO na zakup usług badawczo-rozwojowych od jednostek naukowych (więcej).

W dzisiejszej inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki oraz wicemarszałek Zbigniew Ostrowski.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. Szymon Zdziebło/Tarantoga.pl

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7343669

Skip to content