Barokowy kościółek w skansenie w Kłóbce

Barokowy kościółek w skansenie w Kłóbce

W parku etnograficznym w Kłóbce odbyła się w sobotę (30 września) uroczystość otwarcia starannie zrekonstruowanego i odrestaurowanego zabytkowego drewnianego kościoła z Brzeźna w powiecie lipnowskim.

Kościół w Brzeźnie został wzniesiony na początku osiemnastego wieku w sąsiedztwie dworu ówczesnych właścicieli wsi. Początkowo był tylko małą ośmioboczną kaplicą, ale jeszcze przed końcem wieku dobudowano do niej korpus nawy. Na początku wieku dwudziestego miała miejsce kolejna przebudowa. Msze odprawiano tu jeszcze w połowie lat dziewięćdziesiątych.

Prace związane z przeniesieniem, odrestaurowaniem i skompletowaniem wystroju wnętrza, prowadzone przez administrujące kłóbeckim skansenem Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej we Włocławku, trwały od czerwca ubiegłego roku. Kościół odtworzono w jego pierwotnym, barokowym kształcie. Wystrój wnętrza pochodzi sprzed Soboru Watykańskiego II, kiedy kapłan, podobnie jak wierni, stał podczas liturgii twarzą do ołtarza. Znajdują się tu dwa ołtarze z Brzeźna i ambona z kościoła w Ostrowitem w powiecie lipnowskim, a także liczne zabytkowe przedmioty sakralne, pozyskane w wyniku kwerend. Zwracają uwagę polichromie, którym świetność przywrócili specjaliści z pracowni konserwatorskiej MZKiD.

Przedsięwzięcie było możliwe dzięki środkom z budżetu województwa oraz wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W uroczystym otwarciu kościoła uczestniczyli marszałek Piotr Całbecki oraz członek zarządu województwa Sławomir Kopyść. Świątynię poświęci ordynariusz diecezji włocławskiej biskup Wiesław Mering.

Kujawsko-Dobrzyński Park Etnograficzny w Kłóbce w powiecie włocławskim to odrestaurowany niedawno dwór Orpiszewskich i otaczający go park oraz sąsiadująca z nimi wieś. Na wiejską część kompleksu składają się trzy tradycyjne chłopskie zagrody – takie, w jakich mieszkali włościanie w naszej części Europy jeszcze w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Dwie zostały przeniesione z Kujaw, jedna z ziemi dobrzyńskiej. Obok zrekonstruowano wiatrak mielący zboże, kuźnię i warsztat garncarski oraz remizę strażacką, szkołę i karczmę. Najnowszym nabytkiem jest właśnie kościół z Brzeźna Wszystko otoczone jest sadami i ogródkami, są tu też zwierzęta domowe i hodowlane.

Prowadzące park Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej jest instytucją kultury samorządu województwa kujawsko-pomorskiego.

Zobacz też Kłóbka pachnie tymiankiem

 

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Fot. archiwum MZKiD

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7338628

Skip to content