21 kwi 7 maja: Toruńskie historie znikania – burzenie, modernizacje, “ujednolicanie” | 14. konferencja z cyklu “Toruńskie zabytki młodszego pokolenia”
“Historie znikania” to termin sformułowany przez Katarzynę Kluczwajd na użytek opisu dziejów zabytków Podgórza podczas 4. konferencji cyklu w 2016 toku. Trafny bez względu na okres historyczny, obejmujący różne procesy oraz przyczyny destrukcji. Historie znikania to zarówno planowe rozbiórki – kiedy stare musi ustąpić nowemu, bo miasto nieustanie rozwija się i rozrasta; to straty spowodowane przez żywioły i wojny, ale też przez zaniedbania i zaniechania – jak w przypadku pruskiego muru, nielubianego dziedzictwa.
Historie znikania opisują zarówno erozję detalu architektonicznego, jak i zmiany spowodowane przez właścicieli obiektów i inwestorów podczas remontów i adaptacji wykonywanych bez poszanowania wartości kulturowych, modernizacji, także tymi za pomocą styropianu, który zakrywa wszystko. Inną odmianę owego procesu stanowią historie znikania z pamięci wartości i przedmiotów dziedzictwa kulturowego.
W trakcie konferencji poruszone zostaną następujące kwestie: swego rodzaju systematyka toruńskich historii znikania, z przykładami; proces demontażu obiektów fortyfikacji wokół śródmieścia na przełomie XIX i XX w.; podgórskie historie znikania, z centrum Eduarda Bernera włącznie; studia przypadków: dworca autobusowego z okresu II RP, Uniwersamu z czasów PRL-u. Na finał tradycyjna prezentacja prac ze spaceru Stowarzyszenia Toruńskie Spacery Fotograficzne – Historie znikania i „miejska autostrada”. Wszystko po to, aby skłonić do refleksji, do uważności dla dziedzictwa, dla duchów miejsc.
PROGRAM KONFERENCJI
Godz. 9.00
- Powitanie, wprowadzenie
- Katarzyna Kluczwajd, Książnica Kopernikańska, Toruńskie historie znikania różnych kategorii i epok
- Tomasz Kalinowski, Rozbiórki fortyfikacji wewnętrznego pierścienia Twierdzy Toruń w latach 1871-1939
- Katarzyna Kluczwajd, Podgórskie historie znikania i centrum Eduarda Bernera
Przerwa kawowa
Godz. 12.00
- Michał Pszczółkowski, Modernistyczny dworzec autobusowy w Toruniu – historia i wartość architektury
- Emilia Ziółkowska-Ganc, Wydział Sztuk Pięknych UMK, Dawny dom handlowy Uniwersam i jego perypetie
- Toruńskie Spacery Fotograficzne, Historie znikania i “miejska autostrada”
Organizatorzy: Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki, Książnica Kopernikańska w Toruniu
Fot. Anna Rusiłko
21 kwietnia 2022 r.