04 kwi Nowa wystawa czasowa w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
Od 21 kwietnia w toruńskim centrum nauki będzie dostępna wystawa “Barwy”. Dzięki eksponatom trafimy do fascynującego świata optyki, zjawisk fizycznych odpowiedzialnych za powstawanie barw oraz sposobu ich postrzegania przez obserwatora.
Ekspozycja będzie dostępna na 2. piętrze głównego budynku Młyna Wiedzy. Składa się na nią 18 interaktywnych stanowisk. – Cieszymy się, że możemy ją pokazać. Wystawa została stworzona przez Krzysztofa Horodeckiego, który ma nie tylko doświadczenie w budowie ekspozycji, ale również doświadczenie pedagogiczne. W efekcie powstał w pełni autorski program wspomagający nauczanie fizyki, rozwijający umiejętność logicznego myślenia oraz ukierunkowany na odkrywczą pracę w małej grupie – wyjaśnia Agnieszka Woźniak, specjalistka w Dziale Naukowo-Edukacyjnym i Wydarzeń Kulturalnych CNMW. – Wystawa to nie tylko zbiór tematycznych stanowisk. To również nowatorski sposób zwiedzania, maksymalnie motywujący uczestników do aktywnego korzystania ze stanowisk – dodaje.
Na wystawie “Barwy” zobaczymy takie stanowiska jak: “Taniec kolorów”, “Kolorowe cienie”, “Kostka RGB”, “Odejmowanie kolorów”, “Tęcza w pudełku”, “Obrotowe 3D”, “Wirujący skaner” czy “Rowerowy ekran”. – Dla przykładu, stanowisko “Taniec kolorów” zawiera źródło światła białego, mamy też dwa pryzmaty, obrotowe lusterko, przeźroczystą bryłę w kształcie walca. Zwiedzający może kierować promień światła na wybrany obszar obrotowego pryzmatu, co pozwala zapoznać się ze zjawiskiem załamania i rozszczepiania światła – mówi Agnieszka Woźniak. – Dodatkowym efektem jest nakładanie się widm, które daje możliwość obserwacji barw, których nie ma w tęczy, czyli na przykład koloru różowego – wyjaśnia.
Obecnie w głównym budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy można zwiedzać wystawy: “O obrotach”, “Rzeka”, “przeŻYCIE”, “przeBUDOWA”, “… To takie proste!”, “IDEE” oraz “Wmiksuj się!”. W budynku Centrum Innowacyjnej Edukacji jest dostępna jedyna w Polsce wystawa poświęcona procesowi dojrzewania człowieka – “Ścieżki dorastania”. – Przypominamy, że w ramach biletu grupowego na zwiedzanie, grupy szkolne mają możliwość zobaczenia wystawy o dorastaniu – mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. – Ze względu na zbliżający się wysoki sezon w Młynie, zachęcamy do tego, aby szybko podjąć decyzję o wizycie w naszym centrum nauki. Wolne terminy naprawdę znikają bardzo szybko, czemu sprzyja między innymi program “Poznaj Polskę” – dodaje.
Wystawa “Barwy” będzie dostępna do 4 grudnia 2022 roku. Informacje o wszystkich ekspozycjach oraz o ofercie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są dostępne na stronie internetowej miejskiej instytucji kultury.
“Wtorek z socjologią”
12 kwietnia w Centrum Innowacyjnej Edukacji odbędzie się kolejny wykład z cyklu “Wtorek z socjologią”. Wydarzenie jest realizowane przez Młyn Wiedzy przy współpracy z Instytutem Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wykład “Władza od kuchni, nieoczywiste konsekwencje tego co i jak jemy (i pijemy)” wygłosi dr Wojciech Goszczyński z Katedry Badań Kultury IS UMK. Spotkanie odbędzie się stacjonarnie oraz będzie transmitowane na kanale You Tube CNMW. Początek o godz. 18:00. Wstęp wolny.
Toruński Festiwal Nauki i Sztuki
24 kwietnia przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się bezpłatny piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Centrum nauki zaprasza na to wydarzenie w godz. 10:30-17:30. – Przygotowaliśmy stanowiska edukacyjne, pokazy popularnonaukowe, możliwość zwiedzania wystawy “Ścieżki dorastania”, a także projekcje filmów fabularnych poświęconych znanym postaciom ze świata nauki. Do wspólnego odkrywania świata nauki zapraszają nasi edukatorzy oraz studenci z Koła Naukowego Chemików, działającego przy Wydziale Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – mówi Marcin Centkowski.
Aby bezpłatnie zwiedzić wystawę “Ścieżki dorastania”, trzeba dokonać rejestracji zaproszenia w Biurze Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Ekspozycja będzie dostępna w godz. 9:00-11:00, 11:00-13:00, 13:00-15:00, 15:00-17:00 i 17:00-19:00. O godz. 15:00 w sali konferencyjnej w Centrum Innowacyjnej Edukacji zaplanowano wykład poświęcony naukowemu spojrzeniu na dorastanie. Czym jest? Czy da się je zdefiniować? Kiedy i czy kiedykolwiek możemy powiedzieć, że już dorośliśmy? Odpowiedzi na te pytania poznamy podczas tej części wydarzenia.
Chemicy z UMK zapraszają na stanowiska edukacyjne, przy których będzie okazja do stworzenia kul kąpielowych, elastycznych slimów oraz kolorowych jadalnych kulek. Nie zabraknie możliwości wykonania doświadczeń chemicznych w małej skali. Przygotowano również pokazy eksperymentów natury pirotechnicznej i chemiczny quiz z nagrodami.
Edukatorzy z Młyna Wiedzy zapraszają na naukowe science show, podczas którego dowiemy się czym jest grawitacja i atomy. Zobaczymy również żonglerkę rekwizytami cyrkowymi i przedmiotami codziennego użytku. W trakcie przedstawienia nie zabraknie iluzji oraz dreszczyku emocji podczas wykonywania trudnych sztuczek. Będzie też można spróbować własnych sił w sztuce żonglerki. Pokazy odbędą się w godz. 12:30 -13:00 i 14:30- 15:00.
Na stanowiskach Młyna Wiedzy zostaną zaprezentowane zasady działania maszyn prostych oraz ich praktyczne zastosowanie. Pojawi się stanowisko chemiczne, przy którym zbadamy zagadnienie gęstości cieczy. – Nie zabraknie również stanowisk konstrukcyjnych, które pobudzą wyobraźnię każdego uczestnika. Zachęcamy do aktywnego udziału, ponieważ przygotowaliśmy niespodziankę. Po wykonaniu ćwiczenia przy danym stanowisku, młodzi odkrywcy dostaną pieczątkę, potwierdzającą zaliczenie zadania. Wytrwali badacze, którzy zbiorą komplet pieczątek otrzymają nagrodę – zachęca rzecznik Młyna Wiedzy.
Szczegółowe informacje o programie pikniku są dostępne na stronie internetowej CNMW.
4 kwietnia 2022 r.