Wystawa “Książka żywa”

Wystawa “Książka żywa”

Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprasza na nową wystawę „Książka żywa”. Wernisaż odbędzie się 28 września o godz. 18.00 w Zbiorach Archeologicznych na Wyspie Młyńskiej. Wstęp wolny.

Jak wyobrażasz sobie książkę doskonałą? Jaką formę będą miały książki w przyszłości? Jak artyści myślą o książce, która zawsze była wyzwaniem wyobraźni?

Wystawa Książka żywa jest kolejną ekspozycją z cyklu organizowanego przez Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pierwszy z pokazów – Grafika gra sztuki, prezentowany był w bydgoskim Muzeum w 2015 roku. Ekspozycja Książka żywa obejmuje działalność trzech pokoleń artystów związanych „z książką”. Autorka koncepcji i kurator wystawy – prof. Dorota Folga-Januszewska informuje, że „Celem wystawy jest przypomnienie, zebranie i pokazanie, jak bardzo różne może być rozumienie formy książki, jak różne bywają na nią spojrzenia, realizacje i koncepcje. (…) Na Wydziale Grafiki warszawskiej Akademii, książka zawsze była wyzwaniem wyobraźni, realizowana niemal we wszystkich pracowniach, także malarskich, rysunkowych, multimedialnych. Na wystawie pokazane zostaną różne sposoby myślenia o książce”.

Kuratorka wystawy podkreśla, że profesorowie, doktoranci i studenci Wydziału Grafiki stanowią grupę twórców, którzy nieustannie eksperymentują. Dodaje, że „ten zespół cały czas stawia sobie pytania i na różne sposoby na nie odpowiada. Zastanawiamy się, jak wygląda sztuka współczesna, gdzie ma swoje granice, rozwinięcia i problemy – a książka jako forma, jako kadrowanie, myślenie narracyjne, w pewnym momencie spacyfikowała sztukę”.

Ekspozycji towarzyszy katalog, w którym znalazł się też rozdział zatytułowany: Jak artyści myślą o książce? Uczestnicy wystawy odpowiadają na dwa pytania zadane przez kuratorkę: Jak wyobrażasz sobie książkę doskonałą? oraz: Jaką formę w przyszłości będą miały książki? Jedna z autorek – Magdalena Boffito odpowiedziała: „Książka doskonała nie ma końca. Jest to książka, która rośnie i starzeje się wraz z nami. Nie posiada ostatniej strony. Każda doskonała książka po przeczytaniu zostawia uczucie niedosytu, smutek z powodu zakończenia (…)”. Podsumowując swoją refleksję, stwierdza że „książka doskonała jest cały czas otwarta”.

W Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy odbędzie się trzecia i ostatnia edycja wystawy po ekspozycjach w Salonie Akademii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w Muzeum Narodowym w Szczecinie. Warto pochylić się nad tą ciągle żywą dziedziną. Jak się bowiem okazuje, książka nie tylko nadal jest atrakcyjna, a wręcz przeżywa swoją drugą młodość. Wbrew alarmującym badaniom czytelnictwa, szczególnie wydania bibliofilskie oraz książki artystyczne cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem. Nawet najbardziej zagorzali zwolennicy ebooków czytają po kryjomu, napawając się zapachem papieru i świeżego druku. Pojęcie książki na tyle się już rozszerzyło, że rozmowa o niej staje się dialogiem o sztuce. Zachęcamy więc do wąchania, dotykania i smakowania świata sztuki.

Barbara Chojnacka, Kajetan Giziński

ARTYŚCI BIORĄCY UDZIAŁ W WYSTAWIE:

Jacek Ambrożewski, Emilia Bartkowka, Marta Basak, Katarzyna Betlińska, Patricia Bliuj-Stodulska, Magdalena Boffito, Michał Chojecki, Agnieszka Cieślińska, Oksana Draczkowska, Agata Dudek, Sofia Estrada-Osmycka, Anna Filipczak, Mariusz Filipowicz, Zosia Frankowska, Stanisław Gajewski, Henryk Gostyński, Magda Grabowska, Piotr Grabowski, Monika Hanulak, Krzysztof Jabłonowski, Maciej Januszewski, Zygmunt Januszewski, Grzegorz Jarzynowski, Rita Kaczmarska, Paweł Kastusik, Anna Koźbiel, Rafał Kucharczuk, Laura Kudlińska, Aniela Kupiecka, Wojtek Kwiecień-Janikowski, Grażka Lange, Aneta Lewandowska, Mateusz Machalski , Lech Majewski, Sławomir Marzec, Paweł Nowak, Magdalena Nowakowska-Troniewska , Dorota Optułowicz McQuiad, Jacek Ostaszewski, Błażej Ostoja Lniski, Alina Potemska, Andrzej Rudziński, Jan Rusiński, Natalia Sajewicz, Piotr Smolnicki, Justyna Sokołowska , Aleksandra Tubielewicz, Kuba Turczyński, Maria Vesela, Andrzej Węcławski, Ryszard Winiarski, Jakub Wróblewski, Basia Żuchowska

Kurator wystawy: prof. Dorota Folga-Januszewska, Zakład Teorii Wydziału Grafiki ASP w Warszawie

Organizatorzy: Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Salon Akademii Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Partnerzy: Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi

Koordynacja: Barbara Chojnacka, Kajetan Giziński, Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7343279

Skip to content