Pragmatycy i wizjonerzy – Janusz Korczak

Pragmatycy i wizjonerzy – Janusz Korczak

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na ostatnie już spotkanie w ramach cyklu „Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo”. Bohaterem spotkania będzie Janusz Korczak – pedagog, lekarz, pisarz, publicysta i działacz społeczny. Był jednym z prekursorów nowoczesnej pedagogiki, uznającej dziecko za odrębną, pełnoprawną istotę. Jego postulat poszanowania dziecka na równi z dorosłym: „Nie ma dziecka, jest człowiek” wyprzedził swoją epokę.

Spotkanie będzie transmitowane na Facebook Muzeum Polin  13 stycznia o godz. 18.00

W dyskusji wezmą udział:

  • dr Agnieszka Witkowska-Krych – absolwentka kulturoznawstwa i hebraistyki w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz socjologii w Collegium Civitas, doktor wiedzy o kulturze i religii na podstawie pracy dotyczącej opieki nad dziećmi w getcie warszawskim. Laureatka stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców w 2020 roku. Zainteresowana szczególnie historią i kulturą Żydów warszawskich oraz ich wpływem na tożsamość miasta. Opublikowała szereg artykułów dotyczących życia i działalności Janusza Korczaka oraz prowadzonych przez niego instytucji m.in. w „Zagładzie Żydów”, „Kwartalniku Historii Żydów”, „Tekstach Drugich”, „Pamiętniku Literackim” oraz „Almanachu Muzealnym”. Autorka książki „Mniej strachu. Ostatnie chwile z Korczakiem” uhonorowanej w 2019 roku Nagrodą KLIO w kategorii: varsaviana.
  • Magdalena Kicińska – reporterka, redaktorka naczelna „Pisma. Magazynu Opinii”, publikuje m.in. w „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Tygodniku Powszechnym”. Absolwentka i wykładowczyni Polskiej Szkoły Reportażu. Laureatka Grand Press 2017 w kategorii wywiad. Nominowana do Nagrody im. Teresy Torańskiej i Mediatorów 2016. Autorka książki „Pani Stefa” (Czarne, 2015), za którą otrzymała Nagrodę Literacką Miasta Stołecznego Warszawy 2016 oraz Poznańską Nagrodę Literacką – Stypendium im. Stanisława Barańczaka 2016 dla młodego twórcy, nominowano ją także do Nagrody Gryfia i Nagrody Conrada. Współautorka (z Marcinem Dziedzicem) książki „Teraz ’43. Losy” (Wielka Litera, 2018). W 2018 roku ukazał się zbiór reportaży „Przecież ich nie zostawię” (wyd. Czarne), którego była współautorką i współredaktorką.

 

Spotkanie poprowadzi:

  • Justyna Suchecka – dziennikarka specjalizująca się w tematyce edukacyjnej, w przeszłości związana z “Gazetą Wyborczą” (2008-2019), od 2019 roku w tvn24.pl. Autorka książki “Young Power. 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat”, laureatka nagrody Grand Press w kategorii dziennikarstwo specjalistyczne.

 

Cykl dyskusji „Pragmatycy i wizjonerzy – polscy Żydzi i ich dziedzictwo” finansowany jest ze środków Fundacji Citi Handlowy im. Leopolda Kronenberga. Wydarzenie towarzyszy programowi dedykowanemu galerii “Dziedzictwo”.

 

Źródło: facebook.com/polinmuseum

Graf. facebook.com/polinmuseum

10 stycznia 2022 r.

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337802

Skip to content