Pomniki i posągi w Podgórzu pod Toruniem – świadectwa pamięci wielokulturowego miasta

Na zdjęciu: grupa figuralna Golgota na starym cmentarzu katolickim, fotografia pamiątkowa z lat trzydziestych XX w., Archiwum Państwowe w Toruniu

Pomniki i posągi w Podgórzu pod Toruniem – świadectwa pamięci wielokulturowego miasta

W poniedziałek, 15 listopada, Katarzyna Kluczwajd zaprasza na 6. spotkanie z cyklu ‘Zabytki młodszego pokolenia – Retro’. W trakcie spotkania online, które odbędzie się na facebookowym profili Książnicy Kopernikańskiej, opowie o pomnikach i posągach w Podgórzu pod Toruniem. Początek o godz. 18.00.

Katarzyna Kluczwajd: Opowieść dotyczy realizacji sprzed I wojny światowej: niemieckiego pomnika Poległych w Rynku, przed zabudowaniami browaru oraz grupy rzeźbiarskiej Golgota na starym cmentarzu katolickim. Dopiero monografia Podgórza mojego autorstwa przyniosła informacje o czasie i okolicznościach powstania tych realizacji oraz historyczno-społecznym kontekście obu fundacji – odpowiednio przez niemieckich i polskich podgórzan. Kriegerdenkmal wpisuje się w wielką grupę pomników tego rodzaju, będzie mowa o różnych ich typach, zaś Golgota wykonana we francuskiej wytwórni stanowi ewenement na ziemiach polskich. Kilka słów także o – wciąż nieco zagadkowej – figurze św. Walentego.

‘Zabytki młodszego pokolenia – Retro’ to cykl spotkań poświęconych sztuce i kulturze dawnego Torunia. Tematycznie nawiązuje do konferencji ‘Zabytki młodszego pokolenia’ przygotowywanych od 2015 r. przez Toruński Oddział Stowarzyszenia Historyków Sztuki i Książnicę Kopernikańską. W trakcie comiesięcznych spotkań omawiamy zagadnienia, którym poświęciliśmy uwagę podczas kolejnych sesji sympozjum. Owe tematy powracają do nas w nowych wersjach – znacznie rozszerzonych, uzupełnionych o najnowsze ustalenia, zilustrowanych większą liczbą materiałów ikonograficznych i opatrzonych autorskim komentarzem Katarzyny Kluczwajd. Spotkania mają uwrażliwić na dziedzictwo młodszego pokolenia, mają zachęcić do poznawania Torunia i zabytków czasów nowszych, do sięgnięcia po ciekawe książki z serii ‘Zabytki młodszego pokolenia – Retro’ (już 12 tomów) oraz do udziału w konferencjach, które odbywają się dwa razy w roku, w maju i listopadzie.

Na zdjęciu: grupa figuralna Golgota na starym cmentarzu katolickim, fotografia pamiątkowa z lat trzydziestych XX w., Archiwum Państwowe w Toruniu

8 listopada 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7338132

Skip to content