Kulturalny tydzień w MOB od 18 do 24 października

Hala Targowa w Bydgoszczy. Fot. WikimediaImages (Pixabay)

Kulturalny tydzień w MOB od 18 do 24 października

Najbliższe dni w Muzeum Okręgowym upłyną pod hasłem wykładów i warsztatów.

Z kursywą angielską można się spotkać w pięknych zeszytach i listach naszych dziadków czy pradziadków. To właśnie na jej podstawie przygotowywane były przedwojenne elementarze. 23 października, w sobotę, muzeum zaprasza na spotkanie – Kaligrafia 1.0 — Kursywa angielska. Wstęp do stalówki ostrej na podstawie kursywy angielskiej. Warsztaty kaligrafii dla początkujących –  w trakcie którego uczestnicy poznają podstawy kaligrafii i dowiedzą  się, jak zapanować nad elastyczną stalówką. Zajęcia poprowadzi Aleksandra Ćwikowska – absolwentka Państwowego Liceum Plastycznego w Bydgoszczy, stypendystka, a następnie członkini, Polskiego Towarzystwa Kaligraficznego oraz Chicago Calligraphy Collective. Pozostały ostatnie miejsca.

 W tym tygodniu, MOB, zaprasza również na wykłady w ramach nowych cyklów. W środę, 20 października, odbędzie się spotkanie z cyklu „Gotowi na zmiany(?), czyli jak zmieni się świat w kilka lat”. Uczestnicy porozmawiają o tym,  w jaki sposób sztuczna inteligencja zmieni odnawialne źródła energii. Prof. Dariusz Mikołajewski z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz dr inż. Adam Mroziński z Politechniki Bydgoskiej wyjaśnią, jak sztuczna inteligencja zmienia OZE i na co zwrócić uwagę już dziś, planując inwestycje w fotowoltaikę i elektrownie wiatrowe.

Kolejną propozycją jest  wykład: „Magia czy nauka? O ewolucji pojęć medycznych – od prehistorii do średniowiecza. Bogowie lekarze. Teoria humoralna. Jatroastrologia”, który odbędzie się 22 października, o godz. 17:00. Po medycynie prehistorycznej i średniowiecznej uczestników oprowadzi dr Wojciech Ślusarczyk.

Wszystkie spotkania odbywają się w gmachu głównym MOB, przy ul. Gdańskiej 4.


Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy wyszło także z inicjatywą zorganizowania cyklu konferencji naukowych pn. Bydgostiana. Sesja będzie odbywać się co roku. Każda kolejna odsłona zostanie poświęcona innemu zagadnieniu z zakresu historii i kultury Bydgoszczy. Wydarzenie, które odbędzie się w dn. 4-5 listopada br. będzie opatrzone podtytułem Miasto i ludzie.

Problematyka prezentowana na konferencji będzie miała charakter interdyscyplinarny, dlatego do udziału w obradach MOB zaprasza zarówno historyków, jak i historyków sztuki i architektury, wychowania, archeologów, socjologów, kulturoznawców, literaturoznawców itd. Z uwagi na szeroki zakres tematyczny konferencji zachęcamy do udziału także pedagogów, pracowników instytucji kultury oraz wszystkich miłośników Bydgoszczy.

Więcej informacji można znaleźć na stronie www.muzeum.bydgoszcz.pl

Zdjęcie gł.: Hala Targowa w Bydgoszczy. Fot. WikimediaImages (Pixabay)

20 października 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7330256

Skip to content