Wtorki dla nauczycieli – nowa seria online POLIN

Młoda kobieta korzysta z laptopa w słuchawkach na uszach

Wtorki dla nauczycieli – nowa seria online POLIN

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie od września zaprasza na nową odsłonę cyklu spotkań online “Wtorki dla nauczycieli”.

 

W tym półroczu zajęcia będą poświęcone mitom i stereotypom antysemickim oraz wyzwaniom edukacyjnym, które wiążą się z ich funkcjonowaniem. Ukazana zostanie historia i geneza tych narracji, jak również uczestnicy spotkania będą zastanawiać się, jak w codziennej praktyce szkolnej reagować na nie, jak prowadzić zajęcia, aby rozbijać krzywdzące przekonania i budować środowisko bez uprzedzeń.

  • 12 października, godz. 18.00
    Dyskusja: Klasa bez uprzedzeń. Jak reagować na antysemityzm? 
    goście: Julia Chimiak (Muzeum POLIN), Aleksander Pawlicki (Szkoła Edukacji)
    prowadzenie: Dorota Siarkowska (Muzeum POLIN)

Stykając się z przejawami antysemityzmu, często nie wiemy, jak zareagować. Będąc w klasie, czy na sali warsztatowej, musimy jednak konfrontować się z takimi sytuacjami. Czy możemy oczekiwać, że nasza reakcja zmieni postawę i przekonania uczniów? Czy i jak podejmować dialog w trudnych sytuacjach? W trakcie spotkania eksperci opowiedzą o sposobach na radzenie sobie z przejawami antysemityzmu. Przedstawią przypadki, z którymi sami musieli się zmierzyć i które będą punktem wyjścia do dyskusji na postawione pytania.

  • 26 października, godz. 18.00
    Wykład: Współczesne mity antysemickie. Korzenie “Żydokomuny” 
    prof. Andrzej Leder (Polska Akademia Nauk)

Wykład przybliży genezę jednego z najczęściej pojawiających się we współczesnym dyskursie publicznym mitów antysemickich – mitu Żydokomuny. Skąd wziął się stereotyp przypisujący szczególny udział Żydów w tworzeniu i popularyzowaniu ideologii komunistycznej? Jakie okoliczności historyczno-społeczne doprowadziły do narodzin zarówno tej, jak i innych narracji opartych o uprzedzenia? Jak w rzeczywistości wyglądało uczestniczenie Żydów w komunistycznych instytucjach? Filozof kultury, autor książek i artykułów diagnozujących naszą zbiorową świadomość – prof. Andrzej Leder – postara się odpowiedzieć na te pytania.

Więcej: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN

Fot. Canva

8 października 2021 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7644715

Skip to content