Październik miesiącem cyberbezpieczeństwa

Październik miesiącem cyberbezpieczeństwa

NASK

Warsztaty, konferencje, kampanie i wiele inicjatyw, które mają na celu podnoszenie poziomu świadomości i wiedzy na temat cyberbezpieczeństwa wystartuje już 1 października. Przed nami 31 dni, podczas których troska o bezpieczeństwo w sieci jest na pierwszym miejscu. W Polsce po raz dziewiąty koordynatorem Europejskiego Miesiąca Cyberbezpieczeństwa jest NASK. Przyłączcie się, zgłoście inicjatywę i bądźcie cyberbezpieczni!

Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa to inicjatywa organizowana przez Europejską Agencję ds. Cyberbezpieczeństwa (ENISA) oraz Komisję Europejską, która trwa przez cały październik. Głównym jej celem jest podnoszenie wiedzy i świadomości na temat szeroko rozumianego cyberbezpieczeństwa i kierowana jest do wszystkich użytkowników internetu – zarówno tych, którzy z sieci korzystają zawodowo, codziennie, jak i tych, którzy okazjonalnie odwiedzają wirtualną przestrzeń. Co ważne, cyberbezpieczeństwo stało się szczególnie ważne w czasach powszechnego dostępu i używania smartfonów oraz urządzeń gospodarstwa domowego, które mają dostęp do internetu.

Tegoroczny Europejski Miesiąc Cyberbezpieczeństwa poświęcony jest dwóm tematom: „Bądź cyberbezpieczny w domu” oraz  „Pierwsza pomoc, gdy padniemy ofiarą cyberataku” Organizatorom tej inicjatywy zależy na udzielaniu rad, wskazówek i wsparcia co zrobić, gdy padło się ofiarą cyberataku, ale też na temat tego, jak uniknąć niebezpieczeństwa. Pierwszy temat koncentruje się wokół kwestii, jak zapewnić „cyberbezpieczeństwo w domu” – w tym celu przedstawione zostaną porady, w jaki sposób można zapewnić bezpieczeństwo przy dokonywaniu transakcji w internecie, nawiązywaniu i utrzymywaniu kontaktów online oraz w trakcie pracy lub nauki przez internet. Udostępnione zostaną wskazówki dotyczące zdrowych nawyków, jeśli chodzi o codzienne czynności w internecie.

Drugi z nich stanowią wytyczne mające charakter „pierwszej pomocy” na wypadek cyberincydentu. Celem tego tematu jest zachęcenie obywateli do poszerzenia wiedzy na temat najczęstszych zagrożeń cybernetycznych oraz zapewnienie im porad dotyczących reagowania w przypadku, gdy padli ofiarą oszustw związanych z zakupami w internecie lub gdy złamane zostały zabezpieczenia ich karty kredytowej, rachunku bankowego lub konta w mediach społecznościowych. W formie wywiadów i filmów wideo dostępne będą prawdziwe historie ofiar tego rodzaju przestępstw.

Więcej informacji: NASK

Źródło i fot: NASK

7 października 2021 r.

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7338117

Skip to content