W Młynie Wiedzy spojrzymy na świat okiem socjologów

Wtorki z socjologią

W Młynie Wiedzy spojrzymy na świat okiem socjologów

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Instytut Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu nawiązały współpracę. Pierwsze efekty będzie można zobaczyć pod koniec września podczas Toruńskiej Nocy Naukowców. W październiku rozpoczną się wykłady w ramach „Wtorków z socjologią”.

Toruńskie centrum nauki rozwija współpracę z badaczami społecznymi. Do tej pory wspólnie z Instytutem Psychologii UMK realizowało Tydzień Mózgu oraz cykl wykładów popularnonaukowych „Wtorki z psychologią”. Do psychologów w nowym roku akademickim dołączą socjologowie. – Rozwijamy ofertę naszego centrum nauki. A w związku z tym, że w 2019 roku udostępniliśmy wystawę o dojrzewaniu, współpraca z toruńskimi socjologami jest dla nas czymś naturalnym. Jestem przekonana, że nasze wspólne pomysły spotkają się z zainteresowaniem mieszkańców Torunia i regionu – wyjaśnia Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. – Zależy nam na możliwie najszerszym prezentowaniu naszym gościom efektów prac badawczych różnych dyscyplin nauki. Poprzez planowane wydarzenia chcemy pokazać, że dzięki socjologii możemy patrzeć na świat z wielu interesujących perspektyw – dodaje.

Dla Instytutu Socjologii UMK współpraca oznacza również większe otwarcie się na odbiorców zainteresowanych tematami społecznymi oraz prezentację wyników badań. – Nasi pracownicy prowadzą bardzo interesujące prace badawcze, często publikowane w czołowych czasopismach europejskich i światowych. Niemniej, w coraz większym stopniu jesteśmy nakierowani na dość specyficznych odbiorców: akademickich specjalistów bardzo wąsko zdefiniowanej dyscypliny czy wręcz subdyscypliny. Osoby nie będące akademikami, nawet zainteresowane daną tematyką, raczej nie przebiją się przez hermetyczny język takich publikacji – wskazuje dr hab. Krzysztof Pietrowicz, prof. UMK, dyrektor Instytutu Socjologii UMK. – Współpraca z Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy ma na celu otwarcie się na wszystkich zainteresowanych tym, co dzieje się ze społeczeństwem w bardzo różnych wymiarach. Ważne również, że jest to miejsce, w którym spotykają się przedstawiciele różnych dziedzin wiedzy: przyrodniczych i humanistyczno-społecznych – dodaje.

Podczas Toruńskiej Nocy Naukowców dr hab. Michał Wróblewski, prof. UMK zajmie się kontrowersjami wokół szczepionek i szczepień. Wydarzenie jest planowane 24 września br., a obecnie trwają prace nad programem. – Już teraz wiemy, że zmieni się trochę forma Nocy Naukowców – mówi Marcin Centkowski, rzecznik Młyna Wiedzy. – Wspólnie z Uniwersytetem Mikołaja Kopernika pracujemy nad wydarzeniami, które w tym roku ze strony uczelni przyjmą formę warsztatów – dodaje. Więcej informacji o Toruńskiej Nocy Naukowców można spodziewać się na początku września.

W październiku rozpoczną się bezpłatne wykłady w ramach cyklu „Wtorki z socjologią”. Wśród tematów, które znalazły się planie wydarzenia będą te poświęcone społecznym kontekstom budowy elektrowni atomowej w Polsce, przemianom kibicowania okiem socjologa, sprawiedliwości w ujęciu nauk społecznych, sposobom pośredniego identyfikowania emocji w mediach oraz pamiętnikom pisanym w czasie pandemii COVID-19.

Spotkania będą odbywały się o godz. 18:00 w siedzibie Centrum Innowacyjnej Edukacji.

Planowane są również transmisje online wykładów. – Chcemy dotrzeć do jak najszerszego grona odbiorców i prezentować wyniki badań naukowców – mówi Marcin Centkowski. – Doświadczenia z czasu epidemii pokazują, że nasze działania online spotkały się z dużym zainteresowaniem mieszkańców Torunia, regionu, a także innych województw – dodaje. Relacje będą udostępniane na kanale You Tube Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Oprócz socjologicznych wykładów, we wtorki nie zabraknie również spotkań z psychologami. Planowany jest również powrót wykładów cyklu “Medyczne Środy” w formie stacjonarnej.

Informacje o ofercie edukacyjno-kulturalnej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy są dostępne na stronie internetowej centrum nauki. Z działalnością naukową i dydaktyczną pracowników Instytutu Socjologii UMK można zapoznać się TUTAJ.

21 lipca 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7338319

Skip to content