„Zabij to i wyjedź z tego miasta” – pokaz filmu i spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” – pokaz i spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim - grafika

„Zabij to i wyjedź z tego miasta” – pokaz filmu i spotkanie z Mariuszem Wilczyńskim

Kino Centrum w CSW Toruń zaprasza!

Kiedy: 2.06.2021 r. (środa), godz. 18.00
Dyskusja z autorem filmu rozpocznie się po seansie, około godziny 19.30.

Bilety w cenie 12 zł ulgowy / 14 zł normalny.

Zwiastun filmu: https://www.youtube.com/watch?v=p52fTvO8vZY

O filmie:
Laureat Złotych Lwów dla Najlepszego Filmu na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Animacja Mariusza Wilczyńskiego „Zabij to i wyjedź z tego miasta” to dużo więcej niż film: to 14 lat życia poświęconych na realizację tego niesamowitego, osobistego projektu. To przyprawiająca o dreszcze podróż w przeszłość własną i kraju, wywoływanie duchów ludzi i miejsc, terapeutyczna opowieść o rodzinie i wzruszający hołd dla przyjaźni. Ten pełnometrażowy debiut pierwszego polskiego twórcy animacji, któremu retrospektywę zorganizowało prestiżowe nowojorskie Museum of Modern Art (MoMa), zrodził się z potrzeby zrozumienia, wybaczenia i miłości. Film Wilczyńskiego wskrzesza dzieciństwo z całym jego bagażem udręk i zachwytów, przywołuje tych, którzy odeszli, by dać im nowe życie. Zanurzony w przywołanych z pamięci detalach, barwach, dialogach, dźwiękach, sytuacjach, głosach, „Zabij to…” staje się kroniką PRL-owskiego dzieciństwa i młodości przeżytej w czasach transformacji, opowieścią o zmieniającej się Polsce, o szarzyźnie nieoczekiwanie nabierającej rumieńców.

Pokazywany premierowo na Berlinale i wyróżniony na festiwalu w Annency „Zabij to…” może również poszczycić się obsadą, jakiej nie miała żadna polska produkcja. Postaciom z animacji Wilczyńskiego głosu użyczyli między innymi Barbara Krafftówna, Andrzej Wajda, Irena Kwiatkowska, Krystyna Janda, Gustaw Holoubek, Anna Dymna, Marek Kondrat, Daniel Olbrychski, Magdalena Cielecka czy Małgorzata Kożuchowska. Wielu z nich autor zdążył nagrać w ostatniej chwili.
Jednym z głównych bohaterów filmu jest muzyka: fenomenalne, brzmiące niesłychanie współcześnie utwory Tadeusza Nalepy i zespołu Breakout nadają animacji bluesowy, niespieszny rytm. Głos Nalepy, bliskiego przyjaciela Wilczyńskiego rozbrzmiewa tu zresztą nie tylko w piosenkach. „Zabij to…” powstał bowiem także z potrzeby kontynuowania trwającej wiele dekad, przerwanej przez śmierć muzyka rozmowy. Bliscy wciąż w nas żyją, wciąż słyszymy głosy tych, którzy byli przed nami – sugeruje reżyser, ze szczególną uwagą wsłuchujący się w opowieść naznaczonego przez wojnę pokolenia swoich rodziców.

Poetycki, surrealny, przede wszystkim jednak nostalgiczny i pełen empatii dla wszystkiego, co przemijające, ułomne i ulotne, „Zabij to i wyjedź z tego miasta” działa niczym magiczne zaklęcie mające moc przenoszenia w czasie. Ta podróż będzie dla każdego widza głęboko poruszającym, intymnym doświadczeniem.

O twórcy:
Mariusz Wilczyński (ur. 1960) – malarz, scenograf, twórca filmów animowanych. Absolwent Wydziału Malarstwa i Grafiki ASP w Łodzi. Swoje prace wystawiał w Polsce, USA, Japonii oraz wielu krajach europejskich, biorąc udział w festiwalach sztuki i wystawach indywidualnych. Autor oprawy plastycznej TVP Kultura (30 półminutowych filmików animowanych). Od roku 2007 wykładowca PWSFTviT w Łodzi. Laureat prestiżowych nagród i wyróżnień na polskich i międzynarodowych konkursach i festiwalach, m.in. w Krakowie, Yokoyamie, Arnhem, Łodzi. Specjalny pokaz jego filmów zorganizowało m.in. The Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Filmografia:
„Sprawiedliwość” (1996), „Czas przeszły” (1998), „Allegro ma non troppo” (1998), „Szop, szop, szop, szopę” (1999), „Nienawidzę” (1999), „From the Green Hill” (1999), „Wśród nocnej ciszy” (2000), „Mojej mamie i sobie” (2000), „Śmierć na 5” (2002„, „Niestety” (2004), „Kizi mizi” (2007), „Zabij to i wyjedź z tego miasta” (2019).

28 maja 2021 r.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337753

Skip to content