Z cyklu Piękna nasza Polska cała: „Wielkanoc na Kurpiach – Palmy, leluje i byśki…”

Z cyklu Piękna nasza Polska cała: „Wielkanoc na Kurpiach – Palmy, leluje i byśki…”

Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w BydgoszczySalon Hoffman Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury przy pl. Kościeleckich 6 w Bydgoszczy zaprasza na wystawę online „Wielkanoc na Kurpiach – Palmy, leluje i byśki…”. W maju, jeśli obostrzenia pandemii pozwolą,  KPCK zaprosi do Salonu Hoffman na opowieści o pięknej kurpiowskiej krainie.

Kurpiowszczyzna – kraina etnograficzna obejmująca tereny Puszczy Białej i Puszczy Zielonej. Piękna przyrodniczo leży między Myszyńcem, Ostrołęką, Nowogrodem i Kolnem. Granicę wyznaczają rzeki: Orzyca, Pisa, Bug i Narew. Rdzenni mieszkańcy obecnie nazywają się Kurpiami choć wcześniej powszechnie nazywano ich Puszczakami. Głównymi ośrodkami kultury kurpiowskiej są miejscowości: Łyse, Kadzidło i Myszyniec. To przede wszystkim tu z pietyzmem kultywuje się tradycje ludowe i lokalne zwyczaje, tak bardzo wyróżniające ten region.

Święta Wielkiej Nocy, zwane w regionie kurpiowskim Zielganocą, to najważniejsze święta w roku liturgicznym. Wiąże się z tym wiele interesujących i barwnych zwyczajów, które stanowią o wyjątkowym kolorycie tych ziem. W całej Polsce znana jest tradycja konkursu na najpiękniejszą i jednocześnie najwyższą palmę wielkanocną. Nierzadko palmy takie mają długość kilku metrów i stanowią ozdobę ołtarza w kościele przez cały rok, do kolejnych Świąt Wielkanocnych. Pielęgnuje się tu również zwyczaj wykonywania charakterystycznych wycinanek kurpiowskich, z których najbardziej rozpoznawalna jest leluja. Artystki ludowe wykonują ozdoby z bursztynu, tworzą pająki ze słomy, bibuły i grochu, nazywane kiercami oraz niespotykane w innych regionach figurki zwierząt pieczone z ciasta – byśki. Wystawa ma pokazać piękno Kurpi, bogactwo tradycji i życia duchowego ludności puszczańskiej, z których wiele jeszcze pozostało wciąż żywych i trwa wśród mieszkańców Kurpiowszczyzny.

Termin wystawy: 1 kwietnia (czwartek) – 14 maja 2021 (piątek)

Informacja TUTAJ

Fot. Pixabay

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337755

Skip to content