24 mar Temat lekcji: Sexting
Młodzi coraz częściej udostępniają w sieci swoje intymne materiały. Wielu z nich nie wie, jakie może to nieść za sobą konsekwencje. Zjawisko sextingu – bo o nim mowa – to temat inaugurujący cykl działań dotyczących cyberzagrożeń „Bezpieczni w sieci z OSE” przygotowany przez NASK.
Z problemem wytwarzania przez dzieci i młodzież intymnych materiałów mierzą się nie tylko rodzice, ale coraz częściej także pedagodzy, nauczyciele, wychowawcy. Anna Kwaśnik, ekspertka NASK, w najnowszej publikacji „Sexting i nagie zdjęcia w sieci. Poradnik dla nauczycieli” omawia niebezpieczne zjawiska związane z ryzykownymi zachowaniami seksualnymi dzieci i pokazuje drogi wyjścia z internetowych pułapek. Publikacja powstała w ramach cyklu „Bezpieczni w sieci z OSE” skierowanego do pracowników oświaty. Oprócz poradnika nauczyciele skorzystać mogą ze scenariusza lekcji, a także obejrzeć ekspercki webinar poruszający temat sextingu.
– Zainicjowany właśnie cykl działań „Bezpieczni w sieci z OSE” porusza najbardziej aktualne cyberzagrożenia, które dotykają dzieci i młodzież – mówi Agnieszka Żeglińska, Dyrektor ds. Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Ekosystemu OSE. – Młodzi spędzają coraz więcej czasu w sieci. Nie zawsze ta aktywność przynosi dobre owoce. Jako nauczyciele, rodzice, opiekunowie, powinniśmy lepiej poznać wirtualny świat nastolatków ich cyfrowe nawyki, być na bieżąco. Do tego potrzebna jest wiedza, uważność i umiejętność reagowania na niepokojące zjawiska. Eksperci NASK w ramach Ogólnopolskiej Sieć Edukacyjnej omawiają cyberzagrożenia i pokazują, jak nie wpaść w internetowe sidła. Udowadniają też, że można znaleźć rozwiązanie każdej, nawet najbardziej dramatycznej sytuacji – dodaje Agnieszka Żeglińska.
Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to program podłączenia szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu w polskich szkołach. Dodatkowo prowadzone są działania edukacyjne dla nauczycieli oraz uczniów i rodziców. Cykl „Bezpieczni w sieci z OSE” poruszać będzie temat powszechnych wśród młodych cyberzagrożeń, takich jak sexting, cybeprzemoc czy FOMO.
Więcej informacji: NASK
Fot. Pixabay