01 mar 100 książek na 100-lecie! Konkurs „Rówieśnicy Niepodległej”
Organizator – Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” na potrzeby konkursu przygotował 100 książek. Zawierają nie tylko fragmenty wypowiedzi stulatków, ale także fotografie pochodzące z rodzinnych albumów świadków historii. Osoby zainteresowane losami „Rówieśników Niepodległej”, aby otrzymać to wyjątkowe wydawnictwo, mogą wcielić się w rolę bohaterów publikacji i odpowiedzieć na trzy pytania:
- Czym jest dla Ciebie osobiście niepodległość?
- Jak ją rozumiesz?
- Czy jest dla Ciebie ważna i dlaczego?
Odpowiedzi trzeba wysłać na adres wydawnictwa@zajezdnia.org. Po inspiracje można zajrzeć na wystawę na stronie www.rowiesnicyniepodleglej.pl. Jej wersja planszowa odwiedziła kilka miast w różnych województwach, m.in.: dolnośląskim, podlaskim, pomorskim, śląskim i opolskim.
Konkurs potrwa do 2 kwietnia 2021.
Projekt „100 100-latków na 100-lecie” sfinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017–2022.
„Rówieśnicy Niepodległej – 100 lat historii Polski z perspektywy najstarszych Polaków” to książka będąca efektem projektu „100 100-latków na 100-lecie”. Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” i instytucje partnerskie z całej Polski na kartach książki zebrali relacje osób urodzonych w 1923 r. i wcześniej, którzy z perspektywy własnego życia opowiadają o minionych 100 latach historii Polski. Wywiady były realizowane na terenie całego kraju.
W trakcie wywiadów biograficznych historii mówionej świadkowie opowiadali o swoich doświadczeniach życiowych z różnych okresów: dzieciństwa, młodości, dorosłości, starości, przedstawiając m.in. historie z okresu dwudziestolecia międzywojennego, II wojny światowej czy Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Rozmówcy odpowiadali również na ważne pytania, przygotowane wcześniej w kwestionariuszu. Wśród nich znalazły się kwestie najważniejszego wynalazku ostatniego stulecia, niepodległości oraz najistotniejszych wydarzeń ostatnich dekad w dziejach Polski. Całość uzupełnia Galeria Rówieśników Niepodległej, czyli biogramy bohaterów publikacji wraz ze zdjęciami.
Źródło: niepodlegla.gov.pl
Fot. gł. Fragment wystawy „Rówieśnicy Niepodległej…” (źródło: rowiesnicyniepodleglej.pl)