Walczyli o godność i wolną Polskę

Pułkownik Łukasz Ciepliński, fot. z domeny publicznej

Walczyli o godność i wolną Polskę

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Pułkownik Łukasz Ciepliński, rocznik 1913, żołnierz kampanii wrześniowej 1939, bojownik antyhitlerowskiego, a potem antykomunistycznego niepodległościowego podziemia, ofiara stalinowskiej zbrodni sądowej – to bohater, któremu składamy symboliczny hołd podczas tegorocznych obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W poniedziałek (1 marca) marszałek Piotr Całbecki i wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz wicemarszałek Zbigniew Ostrowski odsłonią poświęconą pułkownikowi Cieplińskiemu tablicę pamiątkową na terenie Komendy Garnizonu Bydgoszcz.

– Był człowiekiem odważnym i niezłomnym; patriotą, który dla ojczyzny, dla jej wolności i suwerenności, poświęcił życie. To dzięki takim jak on zachowaliśmy narodowego ducha i narodową godność. To dzięki nim żyjemy dziś w wolnym kraju. Tym, co jesteśmy im winni, jest nasza pamięć – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Do bydgoskiego 62. Pułku Piechoty, w szeregach którego walczył we wrześniu ’39 nad Bzurą i w Kampinosie, trafił krótko przed drugą wojną światową jako podporucznik, świeży absolwent podchorążówki. Za męstwo w walce podczas przebijania się na odsiecz oblężonej przez Niemców Warszawie został odznaczony Orderem Virtuti Militari – dowodzący armią „Poznań” generał Tadeusz Kutrzeba odpiął order od własnego munduru, by nim odznaczyć odważnego oficera. Walczył w obronie stolicy, a po kapitulacji przedostał się na Węgry, by wrócić do okupowanego kraju jako organizator podziemnej armii. Aresztowanie przez Niemców, ucieczka z więzienia, konspiracja, akcje bojowe i wywiadowcze Armii Krajowej, uruchomienie konspiracyjnej fabryki broni, leśne oddziały po zakończeniu wojny i objęciu w Polsce władzy przez ludzi wiernych Moskwie i nieludzkiej ideologii, wreszcie aresztowanie przez komunistyczną bezpiekę.

Powojenna polska rzeczywistość nie była przyjazna takim jak on. Żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego trafiali do stalinowskich więzień, byli torturowani, zabijani w ubeckich katowniach strzałem w tył głowy i chowani w bezimiennych grobach. Taki los był też udziałem pułkownika Cieplińskiego, skazanego w 1950 roku na karę śmierci za „zdradę narodu polskiego”. Wyrok wykonano 1 marca 1951.

 

Ufundowana przez samorząd województwa poświęcona mu tablica pamiątkowa zawiśnie na budynku bydgoskiej Komendy Garnizonu przy ul. Warszawskiej 10. W poniedziałkowych uroczystościach, które ze względu na obostrzenia przeciwepidemiczne będą miały bardzo ograniczony wymiar, wezmą udział przedstawiciele środowisk kombatanckich i wojska. Spodziewana jest też obecność dyrektora oddziału gdańskiego Instytutu Pamięci Narodowej prof. Mirosława Golona i prezydenta Bydgoszczy Rafała Bruskiego. Wcześniej zaplanowano uroczystość złożenia kwiatów na cmentarzu przy ul. Kcyńskiej i mszę w kościele garnizonowym.

1 marca uroczystości w hołdzie żołnierzom podziemia niepodległościowego odbędą się również w Toruniu (z udziałem sekretarza województwa Marka Smoczyka) i w Białych Błotach.

We wczorajszej (24 lutego) konferencji prasowej w bydgoskim Urzędzie Wojewódzkim, podczas której zaprezentowano sylwetkę pułkownika Cieplińskiego i program poniedziałkowych uroczystości, uczestniczyli wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, wicemarszałek województwa Zbigniew Ostrowski i naczelnik delegatury IPN w Bydgoszcz Edyta Cisewska, która przedstawiła wydaną przez IPN w ubiegłym roku książkę Elżbiety Jakimek-Zapart „Sny wstaną… Grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmieci”.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: Pułkownik Łukasz Ciepliński, fot. z domeny publicznej

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7338048

Skip to content