Naukowi giganci Kujaw i Pomorza

Naukowi giganci Kujaw i Pomorza

Województwo Kujawsko-Pomorskie

Są inspiracją dla pokoleń, a ich działalność i osiągnięcia mogą służyć za przykład. Dziś (19 lutego) w Dzień Nauki Polskiej zainaugurowano nowy cykl edukacyjny Urzędu Marszałkowskiego „Giganci Kujaw i Pomorza”. W ramach tegorocznej edycji za pośrednictwem Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej poznamy sylwetki naukowców z naszego regionu. Pierwsze spotkanie poświęcone Wilhelminie Iwanowskiej odbędzie się już 8 marca.

– Nie ma nic lepszego niż dobra lekcja, którą zapamięta się do końca życia. Ta ,na którą was zapraszam na pewno do takich należy. Jest to lekcja o wielkich postaciach województwa kujawsko-pomorskiego. Zapraszamy na ten cykl spotkań z fantastycznymi naukowcami, wielkimi ludźmi, którzy rozsławili nas na całym świecie – mów marszałek Piotr Całbecki.

Naukowi Giganci Kujaw i Pomorza

„Giganci Kujaw i Pomorza” to cykl, w ramach którego, co roku będzie się odbywać seria spotkań promujących sylwetki najbardziej zasłużonym postaci z przeszłości naszego regionu, które w swoich dziedzinach osiągnęły prawdziwą wielkość. Każde ze spotkań online, poświęcone zostanie innej osobie, której działalność przyczyniła się do rozwoju i kształtowania ważnych dziedzin naszego życia.

Tegoroczny cykl poświęcony jest gigantom nauki, wybitnym uczonym z Kujaw i Pomorza, którzy swoimi osiągnięciami zapisali się na kartach historii.  Pierwsze spotkanie odbędzie się w Dzień Kobiet (8 marca) na Kujawsko-Pomorskiej Platformie Edukacyjnej, a jego bohaterką będzie kobieta, Wilhelmina Iwanowska, zasłużona polska astronom i współtwórczyni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Kolejni naukowcy, którym zostaną poświęcone spotkania, to:

  • Marian Rejewski znany ze złamania szyfru Enigmy matematyk i kryptolog,
  • Tadeusz Reichstein, biochemik i noblista w dziedzinie fizjologii
  • Henryk Arctowski, geograf, geolog i badacz krajów polarnych
  • Albert Abraham Michelson, laureat Nagrody Nobla z fizyki
  • Jan Czochralski, chemik i słynny wynalazca metody otrzymywania monokryształów krzemu

 

Postaciom Mariana Rejewskiego oraz Jana Czochralskiego poświęcone zostały komiksy, które powstały na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego.

Projekt będzie realizowany za pośrednictwem Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej przy współpracy z bibliotekami wojewódzkimi. Spotkania kierowane są przede wszystkich do młodzieży szkół średnich, dla których postacie te mogą stać się natchnieniem i inspiracją do pójścia w ich ślady.

Inauguracja cyklu nie bez powodu ma miejsce dziś (19 lutego), w Dniu Nauki Polskiej. Ustanowione w zeszłym roku święto przypada na dzień urodzin innego wybitnego naukowca z naszego regionu, Mikołaja Kopernika. Na temat nauki rozmawialiśmy z prof. dr hab. Jerzym Łukaszewiczem Dyrektorem Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK w Toruniu.

Nasze inwestycje w rozwój nauki

Od lat samorząd województwa kujawsko-pomorskiego wspiera rozwój nauki w naszym regionie. W ramach działań dedykowanych obszarowi edukacji w latach 2014-2020 ze środków unijnych Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego dofinansowano 540 umów na kwotę ponad 900 mln złotych. Wsparcie to pozwoliło m.in. na rozbudowę laboratoriów badawczo-rozwojowych i nowoczesnych pracowni dydaktycznych w naszych uczelniach wyższych.

Doceniamy autorów najlepszych prac naukowych, projektów wynalazków i nowatorskich rozwiązań, które wpływają na rozwój naszego regionu. Co roku ludziom nauki przyznawana jest specjalna Nagroda Marszałka w dziedzinie nauki, badań i postępu technicznego.

Wsparcie kierowane jest także do zdolnej młodzieży ze szkół podstawowych, liceów, techników oraz szkół branżowych w naszym województwie. W ramach programów Prymus Pomorza i Kujaw, Prymusi Zawodu Kujaw i Pomorza oraz Humaniści na start w 2020 roku najzdolniejsi uczniowie otrzymali stypendia na łączną kwotę prawie 4,2 mln złotych.

Za udział w rozwoju nauki Urząd Marszałkowski otrzymał tytuł „Samorządowego Lidera Edukacji” w dziesiątej edycji konkursu organizowanego przez Fundację Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego przy współpracy z Grupą PRC. Doceniono m.in. nasz program astrobaz, czyli sieci przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych oraz działającą od marca ubiegłego roku Kujawsko-Pomorską Szkołę Internetową, która jest odpowiedzią na zamknięcie placówek oświaty z powodu pandemii.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: Młodzież w astrobazie w Złejwsi Wielkiej, fot. Mikołaj Kuras dla UMWKP

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337754

Skip to content