02 lut Złam schemat lekcji – edukuj w terenie
W okresie edukacji zdalnej proponuję oderwać się od komputera i spotkać z uczniami w lesie, gdzie można przeprowadzić ciekawe, nieszablonowe lekcje. Warto skorzystać w tym celu z bogatej oferty nadleśnictw naszego województwa, które dysponują punktami edukacyjnymi w terenie. Po zgłoszeniu grupy można umówić się na lekcje w wybranym obszarze tematycznym. Przyjemnie, pożytecznie, a co najważniejsze – zdrowo, bo nauka w terenie hartuje ciało i rozwija umysł.
Nadleśnictwo Toruń zaprasza do korzystania z punktu edukacji przyrodniczo-leśnej zlokalizowanego na terenie Leśnictwa Olek. Punkt jest wyposażony w tablice informujące m.in. o problemach zagrożenia pożarowego i zaśmiecania lasów. W zielonej klasie dzieci mogą zapoznać się z florą i fauną okolicznych lasów. Dodatkowym atutem tego miejsca jest wyposażenie go w wiaty dające schronienie przed deszczem oraz miejsce na rozpalenie ogniska.
Wiata i tablice o tematyce przyrodniczo-leśnej znajdują się też na terenie Szkółki Janowo. Można tam poznać zasady prowadzenia gospodarki leśnej, hodowli lasu i jego ochrony. Szkółka jest atrakcyjnym miejscem do prowadzenia edukacji przyrodniczo-leśnej dla grup szkolnych i przedszkolnych. Teren jest wyposażony w boisko do gry w siatkówkę i plac zabaw dla najmłodszych. Podczas zajęć mogą być rozwijane m.in. umiejętności rozpoznawania drzew i krzewów leśnych w różnych fazach rozwoju.
Więcej informacji: https://torun.torun.lasy.gov.pl/obiekty-edukacyjne#.YBfWw3ndg2w
Ciekawe propozycje do prowadzenia zajęć w terenie ma Nadleśnictwo Włocławek. Zajęcia można poprowadzić na ogólnodostępnej ścieżce zdrowia, która jest wyposażona w 11 przyrządów do ćwiczeń, są wśród nich: drążki do podciągania i wykonywania fikołków, drabinki, poręcze, kółka akrobatyczne – gdzie można wzmacniać mięśnie brzucha i ramion, zaś koordynację ruchową można ćwiczyć na pieńkach i równoważni.
Na 1,5 km Ścieżce edukacyjnej „Zdrojowy Gaj” rozpoczynającej się w pobliżu uzdrowiska Wieniec odnajdujemy tablice tematyczne o funkcjach lasu i jego użytkowaniu. Na kolorowych ilustracjach przedstawiono gatunki ptaków występujące w okolicznych lasach. Wędrując ścieżką można też dotrzeć do tablicy z gatunkami grzybów jadalnych i niejadalnych. Ścieżka na całej długości jest oznaczona znakiem zielonego podgrzybka namalowanego na drzewach.
Ścieżka edukacyjna „Dzilno” na długości 3,5 km prowadzi przez malownicze tereny. Tu też odnajdziemy tablice informacyjne, które pozwolą odpowiedzieć na kilka ważnych pytań: czym jest użytek ekologiczny i jakie jest jego znaczenie dla bioróżnorodności, co to jest monokultura leśna, dlaczego dąb szypułkowy można nazwać szlachcicem drzew? Na podstawie tablic można poznać ekosystem Jeziora Dzilno oraz zbiorowiska leśne podmokłych ekosystemów. Wieża obserwacyjna umożliwia podziwianie wspaniałego widoku na jezioro. Wybudowano też kładkę obserwacyjną, dzięki której każdy ma możliwość z bliska obejrzeć roślinność terenów podmokłych. Dobry dojazd, miejsce na ognisko oraz wiaty, to dodatkowe atuty tego miejsca.
Szczegółowe informacje : https://wloclawek.torun.lasy.gov.pl/sciezki-dydaktyczne#.YBKAxBZCc2x
Natomiast Nadleśnictwo Bydgoszcz zaprasza na zajęcia realizowane na Leśnej Ścieżce Edukacyjnej Białe Błota.
Prowadzenie edukacji w terenie pozwala lepiej poznać i zrozumieć funkcjonowanie przyrody. Lekcje w terenie angażują wszystkie zmysły w poznawanie świata i z tego względu trwalej zapisują się w pamięci. Nawet najlepsze wirtualne obrazy nie zastąpią bezpośredniego kontaktu z naturą. Zachęcam nauczycieli, aby korzystali z dobrodziejstw natury i więcej lekcji prowadzili w terenie.
Oprac.: dr Lena Tkaczyk, nauczyciel konsultant Kujawsko – Pomorskie Centrum Edukacji Nauczycieli we Włocławku