15 sty Ferie w instytucjach kultury
W całej Polsce trwają ferie zimowe. Z tej okazji instytucje kultury w regionie przygotowały atrakcje online dla dzieci, młodzieży i dorosłych.
W sobotę i niedzielę (16 i 17 stycznia) Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu zaprasza na spektakl online „Pułapka na myszy”. Kryminalna improwizacja inspirowana opowiadaniem Agathy Christie, to próba stworzenia wirtualnego interaktywnego spektaklu, który da widzowi możliwość reakcji i interakcji z bohaterami uwięzionymi w Monkswell Manor. Elektroniczny bilet będzie zawierał link do spotkania. Więcej informacji na stronie instytucji.
Do 17 stycznia na platformie vod.teatrwielki.pl dostępne będą produkcje z repertuaru bydgoskiej Opery Nova. Wśród nich koncert sylwestrowo-noworoczny, „Halka” Stanisława Moniuszki, „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego i „Operowy zawrót głowy”. Więcej informacji na stronie internetowej instytucji.
Teatr Muzyczny w Toruniu ponownie udostępnia koncert „Teatr uczy nas żyć”, nawiązujący do twórczości Zbigniewa Wodeckiego. W repertuarze piosenki artysty w aranżacjach Tomasza Lewandowskiego i w wykonaniu artystów Teatru Muzycznego. Koncert dostępny na kanale Teatru do 17 stycznia.
W ramach ferii online toruńskie Muzeum Etnograficzne opublikowało słuchowiska „Bajki dla odważnych”. Czterech opowieści – „O pewnym synu”, „O głupim Wojtku”, „O Maciusiu, co szedł do piekła po cyrograf” i „O królewnie z brodą” – wysłuchać można na stronie internetowej muzeum. Słuchowiska przygotowane i zrealizowane zostały przez aktorów Teatru Baj Pomorski.
Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu zaprasza na warsztaty online dla dzieci i młodzieży. Podczas spotkań będzie można między innymi zgłębić tajniki fotografii, wziąć udział w zajęciach teatralnych i muzycznych. Wśród propozycji dla całych rodzin będzie interaktywny spacer po własnej, bliskiej okolicy. Uczestnicy łączyć się będą za pomocą telefonów oraz wspólnie wykonywać atrakcyjne zadania i ćwiczenia. Informacje o zapisach oraz szczegółowy program wydarzeń dostępny na stronie ośrodka.
Książnica Kopernikańska w Toruniu rozdaje darmowe kody do multimedialnej biblioteki cyfrowej eBookpoint Biblio. Na stronie instytucji można znaleźć szczegóły na temat dostępu i aktywacji konta. Liczba kodów jest ograniczona. Poza tym przypominamy, że w Książnicy Kopernikańskiej można zamówić książki i gry z dostawą do paczkomatu przy ul. Słowackiego 8. Bezpłatne zwroty wypożyczonych tytułów są przyjmowane we wszystkich paczkomatach na terenie Torunia.
Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy proponuje ofertę online z dziedziny teatru w ramach „Teatru w ciemnym pokoju”, „Teatru w pudełku”, a także literatury i muzyki. Dorosłych, placówka zaprasza na wirtualną wystawę Piotra Paprockiego oraz spotkanie historyczne z Pawłem Bogdanem Gąsiorowskim. Więcej informacji o tych i innych propozycjach na stronie instytucji.
Toruńska Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka przygotowała program zajęć plastycznych. „Plastyka w ferie fika” to cykl czterech ćwiczeń plastycznych dostępnych online, do których wykonania będą potrzebne materiały plastyczne i środki codziennego użytku dostępne w gospodarstwie domowym. Zadania mają zachęcić uczestników do poszukiwań gotowych kształtów w bliskim otoczeniu, tworzenia własnych kompozycji i odkrywania twórczych inspiracji w prostych działaniach. Zadania zostały tak opracowane, aby do zabawy zachęcić dzieci w różnym wieku. Sfotografowane prace można przesyłać na adres mailowy, a najciekawsze z nich zostaną zaprezentowane na stronie ośrodka. Więcej informacji na temat dostępnych atrakcji na kanale społecznościowym galerii.
W piątek (15 stycznia) toruńska Galeria Sztuki Wozownia zaprezentuje nową wystawę „Neurotyczny stan niepewności” Tomasza Rogalińskiego. Wśród zgromadzonych prac m.in. obiekty z gliny, gipsu, styropianu, ale także tkaniny, hafty czy rysunki. Wernisaż odbędzie się tego samego dnia online na kanale społecznościowym instytucji.
Zachęcamy do zaglądania na stronę gry.kujawsko-pomorskie.pl, gdzie, w formie gier edukacyjnych, można odbyć wirtualną wycieczkę po kujawsko-pomorskich parkach krajobrazowych, podróż po regionie śladem Fryderyka Chopina, poznać ciekawostki o zabytkach i atrakcjach turystycznych, a także rozwiązać dostępne quizy. Portal powstał na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego.
Zbiory zadań, mapy, wykresy, galerie zdjęć i multimedia do nauki – z tych i wielu innych materiałów edukacyjnych mogą korzystać uczniowie i nauczyciele, którzy podczas ferii chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat zbrodni pomorskiej. Miłośników historii zapraszamy na portal „Zbrodnia pomorska 1939”.
W Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu przedstawiana jest twórczość wybranych artystów, przez pryzmat kolorów tęczy. Na czas ferii CSW przygotuje materiały, które będą publikowane co kilka dni. Każda publikacja online będzie prezentować inny kolor oraz artystów, u których on dominował. Materiały poświęcone pierwszemu kolorowi znajdują się już na stronie centrum.
Opera Nova w Bydgoszczy, Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu, Teatr Muzyczny w Toruniu, Muzeum Etnograficzne w Toruniu, Galeria Sztuki Wozownia w Toruniu, Książnica Kopernikańska w Toruniu, Kujawsko-Pomorskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury w Toruniu i Galeria i Ośrodek Plastycznej Twórczości Dziecka w Toruniu są instytucjami kultury samorządu województwa.
Beata Krzemińska
Rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego
Ostatnia aktualizacja: 14 stycznia 2021 r.
Zdjęcie gł.: Zachęcamy do wysłuchania koncertu „Teatr uczy nas żyć”, nawiązującego do twórczości Zbigniewa Wodeckiego, fot. Sławomir Kowalski dla Teatru Muzycznego w Toruniu
Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl