Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu i premiery on-line!

Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu i premiery on-line!

Teatr „Baj Pomorski” w Toruniu w ramach projektu „Bajki Stare/Nowe – premiera spektakli on-line” dofinansowanego ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przygotowuje dwa spektakle, które swą premierę będą miały na kanale YouTube Teatru, a darmowy dostęp do nich trwać będzie pół roku.

Pierwszy z nich odnosi się do klasyki baśni, drugi zaś do współczesnej literatury dla dzieci i młodzieży.

Tak oto 22 grudnia światło dzienne ujrzy przedstawienie Kapelusz Pani Wrony Danuty Parlak w reżyserii Punch Mamy. Spektakl traktuje o próżności. W obecnych czasach niemal każdy przecież ceni sobie nienaganny wygląd, atrakcyjne, markowe ubrania, niebanalny, pieczołowicie dopracowany styl. Chodzi o to, by swym wyglądem wzbudzać zachwyt. W utworze Danuty Parlak Pani Wrona to wytworna dama, którą każdy podziwia za jej nienaganny szyk. Pewnego razu gubi jednak najcenniejszy element swej garderoby! Fakt ten stanowi dla niej powód do feerii rozpaczy. Po skrupulatnie dokonanym śledztwie okazuje się, że wyżej wymieniony Kapelusz przypadkiem odegrał niebagatelną rolę w życiu pewnej ptasiej rodziny. Pani Wrona z godnością akceptuje ten stan rzeczy.

Czy jednak przez to zatraca swoją próżność? Czy próżności w ogóle można się wyzbyć? Nie wiadomo. Z pewnością jednak można chociaż odrobinę dokonać w sobie zmiany na lepsze oraz poszerzyć zakres swojej świadomości.

29 grudnia zaś nadejdzie czas premiery spektaklu Dzielny ołowiany żołnierzyk według Hansa Christiana Andersena w reżyserii Zbigniewa Lisowskiego. Ta doskonale znana wszystkim baśń traktuje o miłości niemożliwej. W naszym przedstawieniu poszerzymy jej wymiar tematyczny o kwestię zazdrości;  o to, do czego jest ona w stanie doprowadzić i w jaki sposób możemy nauczyć się ją w sobie choćby odrobinę niwelować.

Spektakl porusza także tak aktualny w obecnych czasach aspekt kondycji sztuki  i kultury. Czy jest nam ona jeszcze w ogóle potrzebna? Co daje nam obcowanie z literaturą, muzyką, sztukami wizualnymi, teatrem?

W Dzielnym ołowianym żołnierzyku zastosowane zostaną rozmaite techniki filmowania, a także odniesienia do rozmaitych dzieł z malarstwa i muzyki.

Czas, w którym nie możemy spotkać się  z widzami bezpośrednio, zamierzamy zatem wykorzystać na podejmowanie nowych artystycznych wyzwań, które, jak wierzymy, pomogą nam pozostawać w stałym kontakcie z naszymi odbiorcami.

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646264

Skip to content