Program edukacyjny Fundacji Olgi Tokarczuk

Jak zdobyć Nagrodę Nobla? projekt edukacyjny

Program edukacyjny Fundacji Olgi Tokarczuk

Fundacja Olgi Tokarczuk - Wrocławski Dom Literatury - logotypyRocznica wręczenia Oldze Tokarczuk Nagrody Nobla w dziedzinie literatury przypada 10 grudnia 2020 r. Z tej okazji Fundacja Olgi Tokarczuk i Wrocławski Dom Literatury przygotowały program edukacyjny dla szkół zatytułowany „Jak zdobyć nagrodę Nobla?”, który prócz podkreślenia odświętnego charakteru rocznicy, ma pomóc zrozumieć fenomen pisarstwa Noblistki, a także wesprzeć promocję literatury i czytania. Pierwszą jego odsłoną jest konkurs literacki dla dzieci ze szkół podstawowych.

Edukacja to jeden z najważniejszych filarów działalności Fundacji Olgi Tokarczuk. Czytanie buduje kompetencje społeczne, emocjonalne i kognitywne, ma także moc niwelowania różnic społecznych.

Na program „Jak zdobyć Nagrodę Nobla?” złoży się szereg działań skierowanych zarówno do uczniów, jak i do nauczycieli i rodziców: od konkursów dla uczniów, poprzez scenariusze lekcji i materiały dydaktyczne dla nauczycieli, do wydania poradnika z dobrymi praktykami czytelniczymi. Szkołom, które zechcą wprowadzić do swoich programów działania kształtujące nawyk czytania, zaoferowany zostanie tytuł „Szkoły przyjaznej przyszłym Noblistom”.

Pierwszy etap to dwa konkursy – odrębne dla szkół podstawowych i liceów – a także lekcje poświęcone Nagrodzie Nobla i samej Noblistce. Wyniki zmagań młodszych uczniów zostaną ogłoszone w rocznicę otrzymania przez Olgę Tokarczuk Literackiej Nagrody Nobla, 10 grudnia 2020 r. na stronie internetowej www.literatura.wroclaw.pl. Na laureatów czekają książki z autografem Noblistki i czytniki e-booków.

Tego dnia, gdy poznamy już wyniki konkursu dla szkół podstawowych, zostanie ogłoszony konkurs dla licealistów, których zadaniem będzie z kolei stworzenie najlepszej mowy noblowskiej.

Cały projekt zostanie wsparty materiałami multimedialnymi oraz scenariuszami lekcji dla nauczycieli, które pobudzą kreatywność dzieci i pomogą im stworzyć własne teksty. Scenariusze lekcji i regulamin konkursu są już dostępne na www.literatura.wroclaw.pl.

Scenariusz – Rudi i Milo

Scenariusz – Imbryk

Scenariusz – Młynek

Źródło: literatura.wroclaw.pl

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337944

Skip to content