Nagroda REGIOSTARS dzięki zaangażowaniu bydgoskich uczniów

REGIOSTARS

Nagroda REGIOSTARS dzięki zaangażowaniu bydgoskich uczniów

Bydgoszcz logoKomisja Europejska przyznaje REGIOSTARS za najbardziej innowacyjne projekty regionalne. W tym roku wyróżniony został projekt, który realizowała Bydgoszcz w latach 2016-2019 pn. Energy@School. Komisja Europejska nagrodziła starania m.in. Bydgoszczy w zakresie edukacji w obszarze odnawialnych źródeł energii, efektywności energetycznej oraz monitoringu zużycia energii. Projekt Energy@School zwyciężył w kategorii związanej ze wzmacnianiem pozycji młodzieży na rzecz współpracy ponad granicami państw.

W projekt zaangażowani byli uczniowie i nauczyciele biorący udział w licznych kampaniach edukacyjnych, szkoleniach, wizytach studyjnych i konkursach z 7 szkół:

  1. Zespołu Szkół Budowlanych im. Jurija Gagarina w Bydgoszczy,
  2. Zespołu Szkół Elektrycznych w Bydgoszczy w Bydgoszczy,
  3. Liceum Ogólnokształcącego nr 4  im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,
  4. Zespołu Szkół Mechanicznych nr 2 im. Tytusa Maksymiliana Hubera w Bydgoszczy,
  5. Szkoły Podstawowej nr 65 im. Czesława Tańskiego w Bydgoszczy,
  6. Liceum Ogólnokształcącego nr VIII w Bydgoszczy,
  7. Zespołu Szkół Samochodowych w Bydgoszczy.

 

Szkoły wytypowane do działań pilotażowych zostały wyposażone m.in. w opomiarowanie zużycia energii elektrycznej i cieplnej real-time z wizualizacją, termometry referencyjne (komfort cieplny i współpraca z bazą zarządzania ciepłem), oprogramowanie zbierające dane o zużyciu energii w szkołach, sterowane zdalnie zawory termostatyczne, lampy LED, tablety na standach, laptopy z oprogramowaniem, pokazowe stanowiska z PV.

Główne korzyści z uczestnictwa w projekcie dla bydgoskich szkół to zmniejszenie zużycia energii, a co za tym idzie uzyskanie oszczędności finansowych. Zgodnie z założeniem wszelkie oszczędności mogły zostać zainwestowane w wyposażenie szkół. Dzięki takim działaniom zmienia się podejście młodych ludzi do kwestii związanych z poprawą efektywności energetycznej, co w efekcie wpływa pozytywnie na zmiany klimatyczne.

Celem projektu Energy@School było zwiększenie potencjału sektora publicznego we wdrażaniu szkół inteligentnych energetycznie poprzez zastosowanie zintegrowanego podejścia zakładającego edukację i szkolenie pracowników szkół i uczniów oraz umożliwiającego uzyskanie przez nich tytułu Starszego i Młodszego Strażnika Energii (SE). Najważniejsze w całym przedsięwzięciu jest zmiana kulturowa w kierunku efektywności energetycznej.

Partnerami projektu byli: lider – Związek Miast Regionu Emilia Romagna (Włochy) oraz CertiMaC s.c.r.l, Miasto Bydgoszcz (Polska), Agencja Energii Regionu Savinska Saleska i Koroska (Słowenia), Miasto Karlovac (Chorwacja), Uniwersytet w Bolonii Wydział Chemii Przemysłowej (Włochy), Miasto Szolnok (Węgry), Lokalny Samorząd Miasta Ujszilvas (Węgry), Miasto Stuttgart (Niemcy), Miasto Klagenfurt (Austria), Agencja Energii w Graz (Austria), Miasto Celje (Słowenia).

Energy@School

 

Fot. facebook.com/EnergyatSchool

Ryszard Karczewski
ryszard.karczewski@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7338036

Skip to content