08 paź BiegamBoLubię Lasy. Ogólnopolska akcja „Trenuj w lesie”
Od 10 października w lasach na terenie całego kraju będzie można trenować wspólnie z wykwalifikowanymi trenerami lekkiej atletyki.
Otwarte treningi będą odbywać się na terenie wszystkich Regionalnych Dyrekcji Lasów Państwowych, a poprowadzą je wykwalifikowani trenerzy lekkiej atletyki. Treningi będą realizowane przez 11 weekendów, od 10 października aż do 20 grudnia. Każdy z nich potrwa godzinę i będzie przeznaczony dla bardziej zaawansowanych biegaczy, jak i dla tych, którzy stawiają swoje pierwsze biegowe kroki.
Tereny leśne w Polsce są otwarte na rekreację. W polskich lasach miejsc, w których można biegać, są tysiące. Najlepiej nadają się do tego ścieżki dydaktyczne i szlaki turystyczne. Samych ścieżek dydaktycznych, czyli szklaków poprowadzonych wzdłuż najciekawszych obiektów przyrodniczych lub miejsc historycznych, oznakowanych tablicami informacyjnymi, jest w lasach blisko pół tysiąca. Oprócz tego leśnicy wyznaczyli ponad 22 tys. km pieszych szlaków. To dystans odpowiadający ponad 520 maratonom!
Tras do biegania na terenach Lasów Państwowych jest tyle, że z większości miejsc w Polsce można dojechać do nich samochodem w pół godziny. Zwykle w pobliżu znajduje się leśny parking oraz miejsca biwakowe lub wiaty turystyczne, gdzie można odpocząć.
Bieganie po twardych asfaltowych nawierzchniach, na które biegacze są skazani w miastach, zdecydowanie bardziej eksploatuje mięśnie oraz stawy. Las to miękka i urozmaicona (pofałdowana) nawierzchnia, która chłonie energię każdego uderzenia stopy o podłoże, co jest bardzo korzystne zwłaszcza dla osób początkujących, mających lekką nadwagę oraz braki w technice biegu.
Las to także idealne miejsce do wykonywania takich jednostek treningowych jak cross (należy go wykonywać w urozmaiconym terenie) oraz siła biegowa (podbiegi, piaszczyste odcinki). Dodatkowo ważnym aspektem jest także jakość powietrza.
Bieganie w lesie jest nie tylko przyjemniejsze, ale też zdrowsze. Powietrze w lesie jest kilkadziesiąt razy czystsze niż w miastach, a olejki eteryczne wydzielane przez drzewa mają działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. W dodatku żywa zieleń i panująca w lesie cisza działają na człowieka uspokajająco.
Więcej informacji oraz lokalizacje treningowe na stronie Lasów Państwowych.
Fot. Pixabay