Edukacyjny październik w MET

Edukacyjny październik w MET

Muzeum Etnograficzne w Toruniu - logo

Zachęcamy do skorzystania z październikowej oferty edukacyjnej Muzeum Etnograficznego w Toruniu.

DLA SZKÓŁ

O lnie, płótnie i koszuli (od 19 października)

Skąd się wzięła nazwa październik? Do czego służy dzierzgoń? Jak powstaje lniana nić? Uczestnicy obejrzą wyroby z lnianego płótna ze skrzyni prababci i dowiedzą się jak powstały. Poznają tradycyjne metody uprawy lnu i dawne narzędzia do jego obróbki. Bilet: 6 zł/os.

W to mi graj!

Co słychać na wsi? Skąd się biorą rytm i melodia? Czy można grać bez instrumentów? Zajęcia umuzykalniające. Uczestnicy poszukają dźwięków i wątków muzycznych na wystawie, poznają tradycyjne piosenki i zabawy dziecięce. Wspólnie udowodnimy, że aby muzykować nie trzeba być profesjonalistą. Bilet: 6 zł/os.

Upiecz się nam chlebie (do 16 października) zajęcia w Parku Etnograficznym

Co to jest siewka, cep i żarna? Z jakiej mąki pieczony był wiejski chleb? Dlaczego dzieży nie można było pożyczać? Uczestnicy poznają podstawowe rodzaje zbóż, tradycyjne sposoby pozyskiwania i obróbki ziarna oraz zwyczaje ludowe towarzyszące wypiekowi chleba, a także bajkę, przysłowia i zagadki z tym związane. Bilet: 6 zł/os.

W dawnej szkole wiejskiej zajęcia na wystawie Tajemnice codzienności… w części zaaranżowanej na izbę szkolną

Jak wyglądała szkolna wyprawka? Na czym polegała zsypka? Jakie były metody utrzymywania dyscypliny w klasie? Uczestnicy poznają sytuację ucznia i nauczyciela w szkółce wiejskiej w czasach zaborów i w okresie międzywojennym, obejrzą dawne przybory szkolne, spróbują kaligrafii i liczenia na liczydle oraz własnoręcznie wykonają papierową zabawkę. Bilet: 6 zł/os.

Urodziny Muzeum 

Ile lat ma nasze Muzeum? Kto i po co je założył? Na czym polega jego wyjątkowość? W jaki sposób zwykłe przedmioty stają się zabytkami? Jak wygląda muzealny magazyn? Kim są muzealnicy i jakie są ich zadania? W trakcie wędrówki po labiryntach ekspozycji „Anatomia muzeum. 60 lat muzeum Etnograficznego w Toruniu”, uczestnicy odkryją tajniki muzealnego życia. Bilet: 4 zł/os.

„Doktor MET” – questing na wystawie czasowej „Anatomia muzeum. 60 lat muzeum Etnograficznego w Toruniu”

Interaktywna gra edukacyjna, podczas której uczniowie samodzielnie rozwiązują zagadki i rebusy szukając odpowiedzi na ekspozycji. Od lat 12. Czas trwania: ok 1h.  Pakiety questingu dostępne są w muzealnej kasie wraz z biletem wstępu na wystawę: 4 zł/os.

Bliscy sąsiedzi z daleka (czwartki: 8 i 15 października)

Zajęcia edukacyjne na terenie Olenderskiego Parku Etnograficznego w Wielkiej Nieszawce. Kim byli osadnicy olenderscy nad Wisłą? Skąd i kiedy przybyli? Jak mieszkali i czym się trudnili? W co wierzyli? W jakim języku mówili? Jak się ubierali? Jakie znamy ich specyficzne potrawy? Co wnieśli do kultury polskiej? Czy żyją wśród nas ich potomkowie? Bilet: 8 zł/os. Rezerwacje pod nr tel.: 513-677-255.

Opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za przestrzeganie regulaminu zwiedzania wystaw i Parku Etnograficznego oraz za przestrzeganie zaleceń sanitarnych w zw. z Covid-19 przez podopiecznych. Informacje i zapisy: Dział Edukacji, tel. 56 622 89 43.


Dla grup:

Tradycja w garści

Warsztaty dla grup dzieci w wieku szkolnym. Podczas spotkania uczniowie poznają specyfikę pracy w muzeum w towarzystwie Pieńka – bohatera książki „Pieniek otwiera muzeum”, wyd. Dwie Siostry. Wspólnie przeczytamy jego historię, odwiedzimy jubileuszową wystawę „Anatomia muzeum. 60 lat Muzeum Etnograficznego w Toruniu” i postaramy się stworzyć własna kolekcję. Dzieci własnoręcznie stworzą także postać Pieńka. Bilet: 9 zł/os. Jednorazowo grupa może liczyć ok. 25 os.

Z tradycją za pan brat

Warsztaty dla grup osób dorosłych. Uczestnicy poznają wybrane aspekty tradycji, biorąc udział w praktycznych działaniach. Tematyka uwzględnia zmiany pór roku i ludowego kalendarza obrzędowego. Bilet: 9zł/os. Czas trwania 1,5h. Jednorazowo grupa może liczyć ok. 25 os.

100 lat temu na wsi 

Impreza edukacyjno-rekreacyjna dla grup osób w różnym wieku. W programie m.in.: sypanie wzorów piaskiem, wycinanie firanek z papieru, prezentacja instrumentów ludowych, tradycyjne zabawy dzieci wiejskich, etc. Park Etnograficzny w Toruniu lub wystawa pawilonowa „Tajemnice codzienności…”. Bilet: 15 zł/os. Czas trwania 1,5h.

Opiekunowie ponoszą odpowiedzialność za przestrzeganie regulaminu zwiedzania wystaw i Parku Etnograficznego oraz za przestrzeganie zaleceń sanitarnych w zw. z Covid-19 przez podopiecznych.

Spotkania są realizowane zgodnie z aktualnym i zaleceniami sanitarnymi. Informacje i zapisy: Dział Edukacji, tel. 56 622 89 43.

Fot. Muzeum Etnograficzne w Toruniu

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337759

Skip to content