Ludwik Rydygier – wystawa w Książnicy Kopernikańskiej

Ludwik Rydygier – wystawa w Książnicy Kopernikańskiej

W siedzibie Książnicy Kopernikańskiej przy ul. Słowackiego 8 w Toruniu trwa wystawa planszowa poświęcona Ludwikowi Rydygierowi, znakomitemu polskiemu chirurgowi. Ekspozycja powstała w setną rocznicę jego śmierci. Przygotowano ją z inicjatywy Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

Ludwik Rydygier – urodzony w Dusocinie koło Grudziądza – był jednym z najwybitniejszych chirurgów swoich czasów. Jako pierwszy w Polsce, a drugi na świecie, przeprowadził w 1880 r. operację resekcji nowotworu odźwiernika żołądka, a w roku następnym dokonał pionierskiego wycięcia wrzodu żołądka. Ponadto był autorem wielu innych nowatorskich technik operacyjnych, w tym m.in. metody resekcji odźwiernika żołądka (metoda Rydygiera) i zespolenia żołądkowo-jelitowego. Ludwik Rydygier jest patronem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu.

Ekspozycja w Książnicy Kopernikańskiej przedstawia karierę Ludwika Rydygiera – od studiów medycznych w Krakowie i Gryfii (Greifswaldzie), aż po objęcie funkcji rektora Uniwersytetu Lwowskiego. Wystawa była prezentowana w Senacie RP w związku z podjętą 1 lipca 2020 r., uchwałą senacką w 100. rocznicę śmierci Rydygiera. W Książnicy można ją oglądać do 31 sierpnia 2020 r.

Fot. ‘Portret dr Ludwika Rydygiera z asystentami” autorstwa Leona Wyczółkowskiego (1897 r.)
Źródło: Muzeum Narodowe w Warszawie.

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337935

Skip to content