Dzień Dziecka po kujawsku

Dzień Dziecka po kujawsku

   

Niezwykle ważne jest kształtowanie od najmłodszych lat właściwej postawy wobec dziedzictwa i przeszłości własnego regionu. Pozwala to na odnalezienie własnych korzeni, tożsamości kulturowej i znalezienie swojego miejsca we współczesnym świecie. Daje możliwość zachowania ciągłości własnej (regionalnej) kultury, będącej równocześnie częścią kultury narodowej, europejskiej i światowej. Edukacja regionalna to kształtowanie młodego człowieka jako związanego ze swoją kulturą, jej przeszłością i tradycjami.

Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej przypomina dużym i prezentuje tym mniejszym historię zabawek na Kujawach:

Zabawki ludowe stanowią niewielką cząstkę tradycyjnej kultury wiejskiej ze względu na inne niż dziś spojrzenie na rolę dziecka w rodzinie. Bardzo wcześnie były angażowane do różnego rodzaju prac gospodarskich, nie miały czasu na zabawę w dzisiejszym rozumieniu. Nie oznacza to, że były zupełnie pozbawione świata dziecięcej wyobraźni. Polem do zabaw była najczęściej łąka, na której wypasały gęsi lub krowy. Wszystko co znalazły mogło się przydać, listek, szkiełko, kamyczek, trawa, patyk, czy piórko. Podczas swoich obowiązków na pastwisku rzeźbiły dla siebie i rodzeństwa łódeczki, wiatraczki, ptaszki, wykorzystując do tego kawałki kory i drewna. Przy bardziej skomplikowanych przedmiotach pomagali najczęściej dziadkowie, którzy ze względu na wiek nie zajmowali się już pracą na roli. Dużym zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszyły się drewniane wózki, taczki, konie na biegunach oraz różnego rodzaju zabawki ruchome – drewniane motyle i ptaki poruszające skrzydłami zwane klepokami, karuzele z figurkami zwierząt czy „dziobate kurki”.

 

“Dzieci Kujaw” z Brzeskiego Centrum Kultury oraz Muzeum Ziemi Kujawskiej i Dobrzyńskiej z okazji Dnia Dziecka proponują obejrzenie krótkiego filmu pt. “Zabawy dziecięce na Kujawach”.

Może warto wrócić do przeszłości i zainspirować się pomysłami? Czy zabawy dziecięce i zabawki tak bardzo się zmieniły? Oceńmy sami.

 

Źródło: https://www.facebook.com/wloclawek.muzeum/videos/1458309307681922

Fot. Zdjęcia zabawek pochodzą ze strony http://muzeum.wloclawek.pl

 

 

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337638

Skip to content