Kujawsko-Pomorska e-Szkoła. Sylwetki nauczycieli, cz. 2

Kujawsko-Pomorska marszałkowska e-szkoła, fot. Mikołaj Kuras i Szymon Zdziebło dla UMWKP

Kujawsko-Pomorska e-Szkoła. Sylwetki nauczycieli, cz. 2

Marszałkowska Kujawsko-Pomorska Szkoła Internetowa okazała się trafieniem w dziesiątkę. Ponad 300 przeprowadzonych już lekcji miało łącznie milion trzysta wyświetleń i wejścia praktycznie z całego świata. Przedstawiamy drugą grupę pedagogów, którzy stoją za tym sukcesem.

– Postawiliśmy na najlepszych, ludzi z poczuciem misji i pasją do nauczania, którzy kochają swoją pracę i kontakty z młodzieżą. To dzięki nim w świecie braku autorytetów odradza się na naszych oczach jeden z najważniejszych – autorytet nauczyciela jako mentora i mistrza. Prezentując ich sylwetki, promujemy postawy godne naśladowania. Jest to też forma podziękowania za trud, poświęcony czas i odwagę, bo te lekcje w internecie wymagały na początku naprawdę dużej odwagi. Byliśmy bowiem pierwszymi, którzy się na nie zdecydowali – podkreśla marszałek Piotr Całbecki.

Zobacz Profesjonalizm w każdym calu

Oni stoją za sukcesem Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej (część II)

 Bożena Brudka-Gniadkowska – nauczycielka chemii w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

 

Cieszy się, gdy jej uczniowie wychodzą z zajęć zadowoleni i bogatsi o nową wiedzę. Chemia interesowała ją od zawsze, zamiłowaniem do tej ścisłej dziedziny wiedzy dzieli się z uczniami już czternaście lat. W ramach Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej prowadzi zajęcia dla licealistów. Prywatnie interesują ją literatura i film. Lubi eksperymentować, szczególnie w kuchni. Uprawia kwiaty.

Aleksandra Gawinecka – psycholog w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

 

W naszej e-szkole wspiera, radzi i motywuje uczniów, tłumaczy jak radzić sobie ze stresem i  panować nad emocjami. Jest absolwentką pedagogiki na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu i psychologii na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Tomasz Grzybowski – nauczyciel fizyki i chemii w Szkole Podstawowej nr 4 w Toruniu

 

Nauczanie to jego żywioł. W Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej prowadzi lekcje chemii dla klas VII. Czternastoletni staż pracy i pasja do przedmiotu sprawiają, że nawet najbardziej skomplikowane obliczenia i równania chemiczne wyjaśnia w prosty, bardzo przystępny sposób. Poza szkołą gra na perkusji, jest też wielkim fanem kina.

Monika Klimek – nauczycielka geografii w I Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

 

Uczy od dziewiętnastu lat, zaszczepiając przy okazji młodzieży własne zamiłowania  do odkrywania świata i podróży. Wspólnie z uczennicami i uczniami sadzi drzewa, jeździ na  wycieczki i spływy kajakowe. Jest żeglarzem jachtowym i pilotem wycieczek zagranicznych, miłośniczką pieszych wędrówek i rajdów rowerowych.

Elżbieta Kwiecińska – nauczycielka matematyki w Szkole Podstawowej nr 35 w Toruniu

 

Twierdzenie Pitagorasa, przekształcanie wzorów, ułamki, bryły, zadania tekstowe – wszystko staje się jasne, kiedy tłumaczy to pani Kwiecińska. Jej zamiłowanie do Królowej Nauk, energia i zapał udzielają się dziewczynom i chłopcom, którzy licznie oglądają jej przygotowane dla nich lekcje. Co robi matematyk w czasie wolnym? Pracuje w ogrodzie.

Bożena Laskowska – polonistka w Szkole Podstawowej nr 5 we Włocławku

 

Jest nauczycielem z dwudziestosześcioletnim stażem. U nas prowadzi zajęcia dla ósmoklasistów. Udowadnia, że gramatyka może interesująca, a szkolne lektury, przynajmniej niektóre, to skarbnica uniwersalnych wartości i wiedzy. By odpocząć słucha muzyki, czyta, chodzi po górach, spaceruje z psem.

Magdalena Lutowska – nauczycielka biologii w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

 

Botanika to fascynujący świat, a wiele dziko rosnących roślin można z powodzeniem zastosować we własnej kuchni i domowym spa – pani Lutowska opowiada o tym wszystkim interesująco i z pasją. Sama fotografuje przyrodę, ma imponującą kolekcję fotogramów z różnych stron świata.

Tomasz Masłowski – nauczyciel matematyki w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

 

Uczy od trzydziestu czterech lat, jest też wicedyrektorem w swojej szkole.  Matematyka pozostaje jego miłością – wolne chwile poświęca poszukiwaniu najstarszych tekstów matematycznych i odkrywaniu śladów matematycznego myślenia w mrokach dziejów ludzkości. Podobnie jak wielu wielkich matematyków grywa w szachy.

Zbigniew Milkiewicz – nauczyciel historii w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

 

Chcąc sprostać oczekiwaniom ciekawej świata, wymagającej młodzieży wciąż doskonali warsztat i nieustannie poszerza wiedzę. Prywatnie czyta książki historyczne i kryminały retro.

Anna Molenda – polonistka w V Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

 

Pracuje z młodzieżą od dwudziestu pięciu lat, dla nas prowadzi lekcje dla pierwszy klas szkoły średniej. Jako prawdziwej humanistce nieobojętny jest jej los porzuconych i krzywdzonych zwierząt. Wspólnie z uczniami organizuje zbiórki na rzecz schronisk, poszukuje nowych domów dla niechcianych psów i kotów. Sama jest właścicielką czterech psów uratowanych z nielegalnych hodowli, a wkrótce do grona jej pupili dołączy kolejny psiak.

Zuzanna Niedzielska – nauczycielka fizyki w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

 

Jest doktorem fizyki, przez dziesięć lat pracowała w prestiżowym Instytucie Astronomii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Jednak to praca w szkole i kontakt z młodzieżą są tym, co lubi najbardziej. Od 2005 roku jest egzaminatorem maturalnym. Aktywnie wypoczywa, jest fanką wycieczek rowerowych, zarówno indywidualnych jak i w grupie. Podróżując w ten sposób zwiedziła Chorwację, Bośnię, Słowenię i Niemcy. W tym roku bardzo chciałaby pokonać trasę rowerową wzdłuż brzegów Renu. Lubi literaturę science fiction. Ma dwa koty, jednego przygarnęła z toruńskiego schroniska.

Krzysztof  Rochowiczastrofizyk,

wykładowca w Katedrze Dydaktyki Fizyki UMK, specjalista w dziedzinie nauczania przedmiotów przyrodniczych w Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu

 

W pracy opiera się na doświadczeniu Einsteina – “Pierwsze lekcje nie powinny zawierać niczego poza tym, co jest eksperymentalne i interesujące do zobaczenia. Ładny eksperyment jest sam w sobie bardziej wartościowy niż dwadzieścia wzorów wydobytych z naszych umysłów”. Jego lekcje fizyki dla klas VII podstawówek są oparte na ciekawych doświadczeniach i pokazach. Do zajęć wykorzystuje również animacje i filmy. Po godzinach obserwuje gwiazdy, słucha bluesa, rocka, jazzu oraz muzyki klasycznej i filmowej, jeździ na rowerze, wędruje po lesie.

Anna Schmelter – nauczycielka języka niemieckiego w IV Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

 

Uczy od dziewiętnastu lat przekonując licealistów, że język i kultura strefy niemieckojęzycznej to przestrzeń, do której warto wejść. Praca z młodzieżą jest tym, co ceni sobie najbardziej. Lubi planować wyprawy w nieznane i odkrywać dla siebie ciekawe zakątki świata.

Karolina Szostak-Lubomskapolonistka w Szkole Podstawowej nr 35 w Toruniu

 

Lubi wyzwania, dlatego chętnie podjęła się udziału w Kujawsko-Pomorskiej Szkole Internetowej. Jest nauczycielem z dwudziestoletnim stażem. W ramach e-Szkoły prowadzi lekcje dla klas IV i V szkoły podstawowej. Jej największą pasją są góry, marzeniem zdobycie Korony Gór Polskich (zdobyła osiemnaście z dwudziestu ośmiu szczytów).

Agnieszka Tarnawska – nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 2 we Włocławku

 

Od blisko dwudziestu lat uczy języka angielskiego i z satysfakcją obserwuje rozwój swoich wychowanków, którzy, na początku onieśmieleni, po latach nauki porozumiewają się swobodnie w mowie Szekspira. Stawia na samorozwój, stale się dokształca. Uprawia sporty wodne.

Dawid Wasilewskikatecheta w Uniwersyteckim Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

 

Uczniom Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej dał się poznać jako sympatyczny, pełen optymizmu rekolekcjonista i muzyk. Wspólnie z przyjacielem Tino Mukandim z Zimbabwe organizuje wieczorne koncerty reggae.

Katarzyna Zajączkowska – nauczycielka języka angielskiego w Szkole Podstawowej nr 32 w Toruniu

 

Pracuje z młodzieżą od 20 lat, jest także trenerem kadr oświatowych, prowadzi warsztaty i szkolenia dla nauczycieli i metodyków. Zachęca do nauki krytycznego myślenia. Prywatnie jest mamą czwórki dzieci, rodzinę rozpieszcza kulinarnymi smakołykami.

Monika Zalewska – nauczycielka języka angielskiego w X Liceum Ogólnokształcącym w Toruniu

 

Uważa, że z kontaktów z młodzieżą czerpie pozytywną energię. Z uczniami dzieli się zamiłowaniem do kultury i literatury brytyjskiej i amerykańskiej. Jej wychowankowie uczestniczą w olimpiadach językowych i dobrze wypadają na maturach. Od dziesięciu lat angażuje uczniów w działania Młodzieżowego Parlamentu Europejskiego, ucząc uczestnictwa w debacie, autoprezentacji i zasad pracy zespołowej. Niezmiennie uwielbia Szekspira, ale czyta też książki Toni Morrison i Stephena Kinga.

Sławomir Żebrowskidyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Edukacji Nauczycieli w Toruniu i koordynator Kujawsko-Pomorskiej Szkoły Internetowej

 

Pracę dydaktyczną rozpoczął w 2004 roku, uczył informatyki i fizyki w szkołach zawodowych. Jest konsultantem ds. doskonalenia kadry kierowniczej w edukacji. Wspólnie z Ewą Skrzypczak poprowadził w e-Szkole zajęcia łączące naukę z zabawą “W zdrowym ciele zdrowy duch” – m.in. o tym jak w warunkach domowych przeprowadzić proste doświadczenia fizyczne przy użyciu zwykłych naczyń kuchennych, jak zadbać o odpowiednią ilość tlenu w mieszkaniu i jak troszczyć się o własne zdrowie. Aktywnie wypoczywa, jeździ rowerem, gra w koszykówkę i tenisa ziemnego.

Zdjęcia: Mikołaj Kuras dla UMWKP, Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP, Andrzej Goiński/UMWKP

Zobacz też:

Nasza e-Szkoła. Prezentujemy sylwetki nauczycieli

Oni stoją za tym sukcesem (zdjęcia)

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł. Kujawsko-Pomorska marszałkowska e-szkoła, fot. Mikołaj Kuras i Szymon Zdziebło dla UMWKP

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7342500

Skip to content