05 maj Rodzina Wodyńskich w Galerii Sztuki Współczesnej we Włocławku
Galeria Sztuki Współczesnej we Włocławku wraz z Muzeum Regionalnym w Jaśle zapraszają do obejrzenia wystawy online “Wodyńscy”.
Wystawa stawia pytania o więzy, jakie łączą artystów wywodzących się z rodu Wodyńskich. Mówi się o artystycznych korzeniach różnych twórców, ale czy można mówić o artystycznych genach, przekazywanych z pokolenia na pokolenie? Czy artystyczna rodzina to kwestia wykształcenia, środowiska, w którym się dorasta, czy może genów?
Prezentacja i poznanie artystycznych dokonań dwójki artystów z dwóch różnych pokoleń: Jana i Łukasza pokazuje, co ich łączy, a co dzieli. Ten dialog międzypokoleniowy jest dialogiem dwójki artystów pochodzących z dwóch innych już światów, biorąc pod uwagę tempo i ogrom zmian otaczającej nas rzeczywistości. Ta wystawa to opowieść o poszukiwaniu własnych korzeni, genezy siebie jako artysty i próba znalezienia odpowiedzi na pytanie, skąd to pragnienie wyrażania się za pomocą sztuki? Dwa światy, dwa pokolenia, inna sztuka, inne poszukiwania, inny sposób wyrażania. Jan, choć nowatorski w swoich czasach, dziś nikogo nie szokuje, zdaje się nie wychodzić poza kanony. Łukasz, choć pracuje też olejem, sięga chętnie po inne, nowe formy wyrazu, które są mu może nawet bliższe.
Czy oprócz więzów krwi można mówić też o relacji pedagog – uczeń? Czy w pracach Łukasza odnajdziemy Jana? Na te pytania możemy odpowiedzieć jedynie, stając twarzą w twarz z pracami obu artystów.
Oprac. Barbara Czajka, historyk sztuki
Źródło: www.galeriasztuki.wloclawek.pl
Fot. gł. Jan Wodyński, Włocławek, akwarela, 1950 r. (fragment prezentacji online)