05 maj Przygotowania do otwarcia Młyna Wiedzy
Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przygotowuje się do ponownego otwarcia dla zwiedzających. Po prawie dwóch miesiącach od zamknięcia, centrum nauki planuje, że pierwszych gości powita w drugiej połowie maja.
– Od dwóch tygodni pracujemy nad procedurami związanymi z bezpieczeństwem w naszym obiekcie w tej wyjątkowej sytuacji – mówi Marcin Centkowski, rzecznik prasowy Młyna Wiedzy. – Po uzyskaniu ich akceptacji ze strony Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Toruniu, planujemy częściowe udostępnienie wystaw w drugiej połowie maja – dodaje.
Pewne jest, że do wakacji nie odbędą się w Młynie Wiedzy warsztaty czy zajęcia w specjalistycznych pracowniach. Nie odbędą się również inne wydarzenia, takie jak: “Medyczne Środy” czy “Wtorki z psychologią”. Centrum nauki odwołało również (zaplanowany na koniec maja) piknik z okazji Dnia Dziecka. To właśnie podczas niego – centrum nauki planowało z włocławską firmą “Bio-Clean” bicie rekordu Guinessa, związanego z eksperymentem “pasta dla słonia”. – Wspólnie z naszym partnerem postanowiliśmy przenieść go na trzeci kwartał tego roku. Mamy nadzieję, że uda nam się go ustanowić podczas Toruńskiej Nocy Naukowców pod koniec września – mówi Marcin Centkowski.
W pierwszym etapie ponownego udostępnienia miejska instytucja kultury chce udostępnić wahadło Foucaulta, wystawy “O obrotach” i “Rzeka”. W kolejnych etapach, w zależności od dynamiki sytuacji związanej z wystąpieniem koronawirusa, będą włączane kolejne przestrzenie. – Obecnie zakładamy, że z końcem czerwca bieżącego roku udostępnimy wszystkie wystawy w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz ekspozycję “Ścieżki dorastania” w Centrum Innowacyjnej Edukacji. Będą również odbywały się warsztaty z przygotowanej przez nas wakacyjnej oferty – informuje rzecznik centrum nauki.
W pierwszej fazie będą udostępnione trzy przestrzenie. W budynku CNMW będzie mogła przebywać ograniczona liczba osób. Będą stosowane odpowiednie procedury bezpieczeństwa, których przestrzeganie będzie na bieżąco monitorowane przez pracowników centrum nauki. – Nie będziemy przyjmowali grup powyżej 10 osób, nie będzie warsztatów. Wyłączona będzie również szatnia. Za powstałe niedogodności przepraszamy, ale zależy nam przede wszystkim na bezpieczeństwie naszych gości – podkreśla Marcin Centkowski. Ze względu na planowany ograniczony zakres działalności Centrum odbywać będą się wyłącznie dwie tury zwiedzania dziennie: przedpołudniowa i popołudniowa. Bilet na zwiedzanie będzie dostępny w cenie 5 zł.
Informacje o otwarciu (w tym o zasadach przebywania na ekspozycjach i w budynku CNMW) będą publikowane na stronie internetowej oraz w mediach społecznościowych Młyna Wiedzy.
Młyn Wiedzy online
W momencie wyłączenia dla zwiedzających Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy jego działalność edukacyjna przeniosła się do Internetu. Na stronie internetowej instytucji są dostępne materiały wideo z różnego rodzaju doświadczeniami, które można przeprowadzić w domu. Centrum nauki zaprasza także do wirtualnego zwiedzania wystaw, udziału w wirtualnych zajęciach w pracowni biologicznej i fizycznej czy sprawdzenia filmowych rekomendacji na czas akcji #zostańwdomu. Ze strony można pobrać również karty pracy, zawierające różnorodne eksperymenty i ciekawostki naukowe.
Wirtualna majówka na bis
Na pierwszą wirtualną majówkę Młyn Wiedzy przygotował filmy podzielone na trzy kategorie: hobby, zabawy z nauką oraz organizmy. Poznamy historię telefonu i komunikacji, dowiemy się, czym jest „greenwashing”, czy bawełna jest ekologiczna i czy ekologiczna koszulka bawełniana może być tania. Jest dostępny również materiał dla miłośników roślin, którzy poznają historię sztuki bonsai. W ramach „zabaw z nauką” edukatorzy Młyna Wiedzy wyjaśniają także, dlaczego biolog może zainteresować się flagą narodową. Nie zabrakło eksperymentów, które pokazują „umiejętności” muzyczne wiatru i tego, jak działa on na otoczenie człowieka. Dostępne są także materiały poświęcone iluzjom optycznym, zmysłom człowieka i zwierząt, enzymom (gł. katalazie) i zabawkom, stymulującym zmysł dotyku oraz motoryki. Można „zanurzyć się” w fascynujący świat mikroskopijnych zwierząt i roślin, ale przede wszystkim dowiedzieć się, jaka jest ich rola w środowisku wodnym, i czy na podstawie ich obecności można ocenić stan czystości wody. Animatorzy przekonują, że bzyczenie ma znaczenie i prezentują, jak można pomóc pszczołom, których blisko 500 gatunków można spotkać w Polsce.
Filmy można obejrzeć na stronie internetowej Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
Informacje o działalności jedynego centrum nauki w woj. kujawsko-pomorskim są dostępne na stronie – mlynwiedzy.org.pl.