Nowe pracownie i nowe profile kształcenia w “Maczku”

W nowym budynku powstanie 10 nowoczesnych pracowni, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Nowe pracownie i nowe profile kształcenia w “Maczku”

Wiosną przyszłego roku uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. gen. Stanisława Maczka w Bydgoszczy będą zdobywać i rozwijać swoje umiejętności zawodowe w nowoczesnych pracowniach. Otwarte zostaną także nowe kierunki. Po raz pierwszy w kraju osoby niesłyszące będą mogły kształcić się w zawodzie technik dentystyczny.

„Maczek” to dobrze zorganizowany zespół szkół dla młodych ludzi ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, a jego segment zawodowy właściwie odpowiada na wyzwania rynku. Inwestycja, mimo obecnej sytuacji i problemów, również na rynku usług budowlanych,  postępuje zgodnie z harmonogramem i zajęcia w nowych pracowniach będą się odbywać zgodnie z wcześniejszymi założeniami  – mówi marszałek Piotr Całbecki.

W nowym dwukondygnacyjnym budynku, z użytkowym poddaszem, powstanie dziesięć nowoczesnych pracowni: po dwa warsztaty elektrotechniczne, gastronomiczne i dentystyczne i po jednym kosmetycznym, fryzjerskim, ogrodniczym i florystycznym. Obecnie budynek znajduje się w stanie surowym zamkniętym. Wyłoniona w przetargu bydgoska firma Baupol prowadzi prace wewnątrz obiektu, które będą trwać do września. Następnie rozpocznie się etap wyposażania sal w specjalistyczny sprzęt oraz meble. Zajęcia edukacyjne w nowym budynku ruszą wiosną przyszłego roku.

W pracowniach będą kształcić się przyszli technicy elektronicy, informatycy, floryści, technicy żywienia i usług gastronomicznych, kucharze i cukiernicy. Dodatkowo od września 2021 roku uruchomione zostaną nowe kierunki: fryzjer, technik usług kosmetycznych, technik ogrodnik. W Bydgoszczy młodzież z dysfunkcją słuchu po raz pierwszy w kraju będzie miała możliwość kształcenia się także na kierunku technik dentystyczny.

Wartość inwestycji to ponad 11 milionów złotych, z czego 7 milionów złotych stanowi dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2014-2020, a pozostałe 4 miliony złotych to środki z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego.

  Budowa warsztatów „Maczka”:

  • koszt: 11,2 mln zł
  • dotacja z naszego RPO: 7 mln zł
  • zakończenie prac budowlanych i wykończeniowych: wrzesień 2020 roku.

Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy im. gen. Stanisława Maczka w Bydgoszczy jest instytucją edukacji prowadzoną przez samorząd województwa kujawsko-pomorskiego.

Duże inwestycje realizowane są również w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym im. Korczaka w Toruniu, przeznaczonym przede wszystkim dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Ośrodek zostanie rozbudowany o kompleks warsztatów kształcenia zawodowego, basen rehabilitacyjny oraz boisko wielofunkcyjne. Stanie też nowy dwukondygnacyjny budynek, w którym działać będzie specjalistyczne przedszkole dla 26 maluchów w wieku 3-7 lat z niepełnosprawnością intelektualną, ruchową, niepełnosprawnościami sprzężonymi, autyzmem lub niepełnosprawnościami dotyczącymi wzroku i słuchu. Więcej w naszym materiale.

W ubiegłym roku zakończyliśmy marszałkowski projekt „Mistrz zawodu w nowoczesnym warsztacie” w Kujawsko-Pomorskim Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym Nr 1 dla Dzieci i Młodzieży Słabo Widzącej i Niewidomej im. Louisa Braille’a w Bydgoszczy. W ramach projektu zmodernizowano dwanaście pracowni zawodowych i utworzono dwie nowe. Każda została wyposażona w specjalistyczny sprzęt, pomoce dydaktyczne i nowoczesne oprogramowanie. Wartość inwestycji to 3,8 miliona złotych, dofinansowanie w ramach naszego RPO wyniosło 3 miliony złotych. Więcej w naszym materiale.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł. W nowym budynku powstanie 10 nowoczesnych pracowni, fot. Filip Kowalkowski dla UMWKP

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7646167

Skip to content