Program wydarzeń edukacyjnych w ramach Akcji Żonkile 2020

Program wydarzeń edukacyjnych w ramach Akcji Żonkile 2020

Muzeum Historii Żydów Polskich Polin zaprasza szkoły, biblioteki oraz instytucje z całej Polski do udziału w zajęciach edukacyjnych online w ramach akcji Żonkile, by upamiętnić 77. rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim.

Andrzej Seweryn oraz Barbara Kurdej-Szatan przeczytają dla nas fragmenty książek, bez wychodzenia z domu weźmiemy udział w spacerach po wystawie oraz wspólnie obejrzymy film “Nie było żadnej nadziei”.

Zajęcia edukacyjne będą dostępne na stronie internetowej muzeum oraz w serwisach społecznościowych Facebook i YouTube.

Harmonogram działań online oraz materiały edukacyjne znajdują się poniżej.

godz. 9.00-9.30 – Barbara Kurdej-Szatan czyta fragmenty “Arki czasu” i “Pana Apotekera”

Wydarzenie jest skierowane do uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej.

Ambasadorka akcji Żonkile, Barbara Kurdej-Szatan przeczyta fragmenty książek “Arka Czasu – czyli wielka ucieczka Rafała od kiedyś przez wtedy do teraz i wstecz” Marcina Szczygielskiego oraz “Pan Apoteker” Katarzyny Ryrych.

Obie książki opisują codzienność młodych bohaterów Rafała i Blumy, którzy musieli odnaleźć się w rzeczywistości zmienionej przez wojnę. Rafał to żydowski chłopiec mieszkający z dziadkiem w warszawskim getcie, zaś Bluma to ośmioletnia dziewczynka, którą poznajemy w dniu, w którym wraz ze swoją żydowską rodziną musi przeprowadzić się do krakowskiego getta.

Kliknij i pobierz kartę pracy (Karta pracy w wersji dostępnej), posłuchaj opowieści Rafała i Blumy i wypełnij kartę przykładami zaczerpniętymi z opowieści bohaterów obu książek.


godz. 10.00-10.30 – “Żydzi w dwudziestoleciu międzywojennym”

Oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN skierowane do uczniów klas 7-8

Na żydowskiej ulicy nierzadko bywało tłoczno i gwarno. Jak wyglądała żydowska dzielnica dużego miasta w Polsce przed drugą wojną światową?

Wejdziemy w bramy kilku kamienic, aby dowiedzieć się gdzie można było spotkać śmietankę towarzyską i artystyczną międzywojennej Warszawy oraz posłuchać poezji Juliana Tuwima. Odwiedzimy kino, kawiarnię, a także siedzibę Związku Literatów i Dziennikarzy Żydowskich oraz dowiemy się dlaczego tańczono tam tango. Przyjrzymy się także żydowskiej prasie i poznamy pionierkę żydowskiego feministycznego dziennikarstwa.

Na żydowską ulicę – bez wychodzenia z domu – zabiera nas Katarzyna Jankowska, przewodniczka Muzeum POLIN.


godz. 10.30-11.00 – “Getto warszawskie”

Oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum POLIN skierowane do uczniów klas 7-8

Wybuch II wojny światowej na zawsze przekreślił marzenia, plany i nadzieje tysięcy Żydówek i Żydów. W galerii “Zagłada” prezentujemy losy ludności żydowskiej w latach 1939-1945 – od dyskryminujących i wykluczających zarządzeń, przez izolację, po fizyczną eksterminację.

Pokazujemy miejsca, które odegrały kluczową rolę w historii getta warszawskiego i dowiadujemy się, kim byli ludzie stłoczeni w zamkniętej dzielnicy i wywiezieni z getta latem 1942 roku.

Przedstawiamy tych, którzy 19 kwietnia 1943 roku stanęli do walki, aby stawić opór działaniom okupanta i zaalarmować świat o tragedii ludności żydowskiej. Poznajemy ich losy oraz słyszymy słowa, jakimi opisywali swoje emocje i odczucia, opowiadając o swojej motywacji, nadziei, zaufaniu lub rozczarowaniu.

Spacer bez wychodzenia z domu prowadzi Anita Borkowska, przewodniczka Muzeum POLIN.


godz. 12.00-13.00 – Pokaz filmu “Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943”

Film jest skierowany do uczniów klas 8 i starszych

Film Kamy Veymont ” Nie było żadnej nadziei. Powstanie w getcie warszawskim 1943″ opowiada o sytuacji Żydów w przedwojennej stolicy, przebiegu powstania oraz pokazuje współcześnie istniejące miejsca upamiętniające wydarzenia w getcie warszawskim. Wykorzystano w nim wcześniej niepublikowane, archiwalne materiały z Muzeum Holokaustu w Waszyngtonie, Shoah Foundation, Filmoteki Narodowej oraz animacje Łukasza Rusinka.

Projekcji filmu towarzyszy wstęp oraz komentarz historyka i edukatora Muzeum POLIN Piotra Kowalika.

Pobierz karty pracy i materiały edukacyjne >>

Karta pracy i materiały edukacyjne w wersji dostępnej >>


godz. 13.00-13.30 – Andrzej Seweryn czyta fragmenty “Zdążyć przed Panem Bogiem”

Wydarzenie jest skierowane do uczniów szkół ponadpodstawowych

Ambasador akcji Żonkile, Andrzej Seweryn przeczyta wybrane fragmenty książki Hanny Krall “Zdążyć przed panem Bogiem”.

Książka jest zapisem rozmowy jej autorki z Markiem Edelmanem, ostatnim przywódcą powstania w getcie warszawskim. Przytoczone fragmenty w sposób szczególny oddają wspomnienia związane z wybuchem i przebiegiem powstania.

Źródło: polin.pl/pl/zonkile-2020-wydarzenia-edukacyjne

Fot. gł. Pomnik Bohaterów Getta, Muzeum Historii Żydów Polskich

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337607

Skip to content