01 kwi #zostanwdomu – kultura i sztuka online
Ilość informacji, które otrzymujemy każdego dnia na temat wpływu Covid-19 na nasze społeczeństwo, jest ogromna. Nie ma takiej płaszczyzny w naszym codziennym życiu, która nie odczułaby tego piętna. W czasie izolacji rośnie zapotrzebowanie na rozrywkę. Coś trzeba zrobić z wolnym czasem. Zamiast przeglądać Netflix po raz dwunasty, być może nadszedł czas, aby poszerzyć swoje horyzonty i wybrać się na (wirtualną) wycieczkę do ulubionego muzeum.
W świetle ostatnich zaostrzających się przepisów zabraniających zgromadzeń, wiele światowych instytucji kulturalnych, kieruje ludzi do zasobów internetowych. Muzea i galerie zapraszają do wyrafinowanego świata sztuki. Propozycje znajdujące się poniżej zainspirują zapewne niejedną osobę, pobudzając zmysły i budząc emocje. Niechaj staną się wsparciem dla edukacji: nauczycieli języka polskiego, historii, sztuki, muzyki. Oto muzea, które zapraszają do wirtualnych spacerów z pozycji… kanapy:
Muzea polskie:
- Muzeum Historii Polski – przedstawia najważniejsze wątki polskiej historii – państwa i narodu – ze szczególnym uwzględnieniem tematyki wolności – tradycji parlamentarnych, instytucji i ruchów obywatelskich, walki o wolność i niepodległość.
- Muzeum Powstania Warszawskiego – oprócz wirtualnego zwiedzania, można także wziąć udział w internetowych lekcjach historii.
- Muzeum Historii Żydów Polskich Polin – wirtualny spacer po wystawie stałej „1000 lat historii Żydów polskich” Muzeum POLIN to kilka propozycji ścieżek zwiedzania. Wart uwagi jest także multimedialny przewodnik on-line „Żydowska Warszawa”, pokazujący polską stolicę przez pryzmat historii jej żydowskich mieszkańców.
- Dom Spotkań z Historią – wirtualna wycieczka po Warszawie.
- Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku – wirtualny spacer po muzeum w języku polskim oraz w języku angielskim.
- Kopalnia Soli w Wieliczce – wirtualny spacer.
- Muzeum Bitwy pod Grunwaldem – wirtualny spacer.
- Zamek w Malborku – wirtualny spacer.
- Zamek Królewski w Warszawie – wirtualny spacer.
- Kraków – wirtualny spacer po mieście.
Muzea światowe:
- Platforma Google Arts & Culture – dorobek światowego dziedzictwa kulturowego z ponad tysiąca muzeów z 70 krajów, dostępna także jako aplikacja.
- Państwowe Muzeum Ermitażu w Petersburgu- pięciogodzinna wycieczka wideo po całym muzeum.
- Musée du Louvre w Paryżu – trzy wycieczki online: pierwsza prowadzi przez pokaźną kolekcję sztuki starożytnego Egiptu, druga umożliwia obejrzenie niedawno odnowionej barokowej Galerii Apollina, a trzecia opowiada historię Luwru
- National Gallery w Londynie – dwie trasy zwiedzania: pierwsza prowadzi przez 18 sal National Gallery, druga przez skrzydło Sainsbury z największymi dziełami sztuki renesansowej. Najnowsza opcja to zwiedzanie galerii w goglach VR – do wirtualnej rzeczywistości.
- Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku- interaktywne, różnorodne narzędzia dla rodzin i rodziców, w tym zajęcia i zabawy dla dzieci, kolekcje programów nauczania online i wirtualne wycieczki na muzealnym kanale YouTube.
- Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku – najstarsze i największe muzeum amerykańskie; w ramach wirtualnej wycieczki można zobaczyć najbardziej imponujące dzieła np. Vincenta van Gogha, Jacksona Pollocka.
- Muzeum Salvadora Dalí w Figueres, Katalonia – teatr-muzeum, obiekt gromadzi obecnie niemal 360 prac Dalego.
Wybierz zwiedzanie online i #zostanwdomu!
Oprac. Alicja Przytomska-Pietrzak
Fot. Pixabay