FINA – polskie dziedzictwo audiowizualne w nauczaniu zdalnym i rozrywce

FINA – polskie dziedzictwo audiowizualne w nauczaniu zdalnym i rozrywce

Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny (FINA), którego misją jest digitalizacja, gromadzenie, restaurowanie, udostępnianie oraz promocja polskiego dziedzictwa audiowizualnego, udostępnia liczne serwisy internetowe, które mogą być wyjątkowo przydatne w czasie zdalnego nauczania. Zawartość platformy Ninateka będzie  również doskonałą rozrywką dla rodzin – od dzieci, które z radością obejrzą wspaniałe animacje, po młodzież i dorosłych – znajdą tam oni dla siebie ciekawe koncerty, sztuki teatralne czy filmy. To wreszcie niewyczerpane źródło rozrywki i edukacji w czasie akcji #zostanwdomu.

Za pośrednictwem Ninateki, wyjątkowego i bezpłatnego serwisu VOD – prezentowane jest ponad siedem tysięcy filmów, spektakli, animacji, koncertów, słuchowisk i programów publicystycznych –  wszystkie dostępne legalnie i bezpłatnie. Są one dostępne dla wszystkich pragnących wykorzystać je w nauczaniu, samokształceniu czy rozrywce.

Nauczycieli szczególnie zainteresują serwisy Ninateka Edu, Filmoteka Szkolna, Muzykoteka Szkolna, gdzie znajdą oni  dostępne online bezpłatne materiały o treściach edukacyjnych. FINA prowadzi dwa portale poświęcone życiorysom wybitnych Polaków i osób z Polską związanych: iPSB oraz BIOGRAMY.pl. Mogą być one wykorzystywane przez nauczycieli podczas lekcji na wszystkich szczeblach edukacji. Po założeniu konta nauczyciele uzyskują dostęp do gotowych scenariuszy lekcji. Do ich dyspozycji są atrakcyjne materiały audiowizualne umożliwiające naukę z zakresu m.in. literatury, wiedzy o kulturze, a w szczególności wiedzy o filmie i muzyce oraz wiedzy o społeczeństwie. Wykorzystanie tych materiałów wzbogaci prowadzone przez nauczycieli lekcje i poszerzy wiedzę uczniów.

Swoje zbiory i archiwa FINA prezentuje również za pośrednictwem serwisów: Fototeka – wirtualny bank zdjęć, kadrów i postaci filmu polskiego, Gapla – wirtualna galeria plakatów filmowych ilustrujących polskie i zagraniczne produkcje, Repozytorium Cyfrowe – internetowa baza wiedzy o filmie.

NINATEKA skierowana jest do wszystkich użytkowników, wybrana zawartość jest opatrzona transkrypcjami dla osób niesłyszących i słabosłyszących, autodeskrypcją– umożliwiającą odbiór filmów przez osoby niewidome i słabowidzące oraz profesjonalnymi tłumaczeniami migowymi.

Więcej informacji:  Strona internetowa Filmoteki Narodowej Instytutu Audiowizualnego (FINA)

Fot. materiały promocyjne FINA

Oprac. Agnieszka Miranowska 

Agnieszka Miranowska
agnieszka.miranowska@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337759

Skip to content