Dies Natalis Copernici. 547. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Dies Natalis Copernici. 547. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika

Muzeum Okręgowe w Toruniu serdecznie zaprasza na obchody 547. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

Termin: 19 lutego 2020 (środa), godzina 17:00
Miejsce: Ratusz Staromiejski, Sala Mieszczańska
Wstęp wolny!

W programie:

– Rewolucje kopernikańskie w fizyce, wykład prof. dr. hab. Krzysztofa Meissnera z Uniwersytetu Warszawskiego,
– Baletowa interpretacja tańca planet na podstawie suity Planety Gustava Holsta oraz tańca materii i antymaterii na podstawie Nokturnu e-mol [op. 72] Fryderyka Chopina w wykonaniu Pierwszych solistów Teatru Wielkiego w Łodzi Moniki Maciejewskiej-Potockas i Gintautasa Potockasa,
– Przekazanie darów dla Muzeum Okręgowego w Toruniu.

WYKŁAD

547. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, jak co roku uświetni impreza okolicznościowa Dies Natalis Copernici. Na sali mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego odbędzie się wykład prof. Krzysztofa Meissnera pt. „Rewolucje kopernikańskie w fizyce”.

Krzysztof Meissner to wybitny profesor nauk fizycznych o specjalność: fizyka teoretyczna cząstek elementarnych. Związany z Uniwersytetem Warszawskim, na którym się doktoryzował i uzyskał habilitację w 1997 r. z zakresu teorii strun – Rola Symetrii Teorii Strun Niekrytycznych w Kosmologii Strunowej, profesor od 8 czerwca 2006.

Pracuje w Katedrze Teorii Cząstek i Oddziaływań Elementarnych Instytutu Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Związany jest również z Narodowym Centrum Badań Jądrowych czy Instytutem Problemów Jądrowych im. Andrzeja Sołtana.

Prof. Meissner jest wybitnym autorytetem w dziedzinie fizyki cząstek elementarnych, dydaktykiem i popularyzatorem wiedzy o wszechświecie, stawiający pytania o niezwykle zajmujące nas wszystkich zagadnienia: o naukę i wiarę, o czas, o granice poznania i wyobraźnię. Jego wykłady ukazują elegancką i wytworną fizyki, a ze względu na przystępny i interesujący język profesora cieszą się niesłabnącą popularnością. Dowodem na to są ogromne ilości odsłon opublikowanych wykładów w serwisie YouTube oraz wielkiego zainteresowania działalnością profesora w mediach społecznościowych.

Autor licznych i cenionych wykładów, audycji, ale także artykułów i publikacji jak Klasyczna teoria pola. Jest współpracownikiem sir Rogera Penrosea, który ze Stephenem Hawkingiem opracował twierdzenie o osobliwościach w ogólnej teorii względności.

Jako człowiek religijny mówi ”Fizycy, teiści i ateiści, używają tych samych równań opisujących to samo zjawisko i dochodzą do tych samych wniosków. Różnica polega na tym, że jeden z nich powie, że jest odbiciem doskonałego Boga, podczas gdy drugi po prostu uzna to za takie, jakie są.”

W roku 2013 został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w pracy naukowo-badawczej w dziedzinie fizyki, za osiągnięcia w działalności na rzecz popularyzacji nauk.

OPRAWA ARTYSTYCZNA

Baletowa interpretacja tańca planet na podstawie suity Planety Gustava Holsta oraz tańca materii i antymaterii na podstawie Nokturnu e-mol [op. 72] Fryderyka Chopina w wykonaniu Pierwszych Solistów Teatru Wielkiego w Łodzi: Moniki Maciejewskiej-Potockas i Gintautasa Potockasa.

20 min. mini recital baletowy jako ilustracja do tematu wykładu Rewolucje kopernikańskie w fizyce. Jako tancerze wystąpią Pierwsi soliści Teatru Wielkiego w Łodzi Monika Maciejewska i Gintautas Potockas. Artyści zaprezentują własny pokaz tańca baletowego, który będzie ilustracją do dwóch tematów, obecnych jw. Wykładzie prof. Meissnera, pierwszy: układ heliocentryczny – planety wirujące wokół Słońca oraz drugi: ogólna wizja współczesnej fizyki na podstawie dwóch wiecznie ze sobą związanych cząstek: materii i antymaterii. Dla pierwszego tematu tłem muzycznym będą fragmenty suity symfonicznej Gustava Holsta pt. Planety, zaś do drugiego tematu tłem będzie Nokturn e-mol [op. 72] Fryderyka Chopina.

  • MONIKA MACIEJEWSKA-POTOCKAS

Pierwsza solistka Teatru Wielkiego w Łodzi
uczelnia:
Państwowa Szkoła Baletowa w Łodzi, najlepsza absolwentka szkół baletowych w Polsce – nagroda Fundacji „Balet”.
Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina w Warszawie – mgr sztuki, specjalizacja pedagogika baletu

kariera zawodowa:
Teatr Wielki w Łodzi od 1998 roku
współpraca z Operą Śląską w Bytomiu, Operą Krakowską

nagrody:
– Nadzwyczajna Złota Maska w uznaniu prezentowanego niezmiennie od wielu sezonów baletowego kunsztu w partiach solowych i duetach, którego kolejnym potwierdzeniem był spektakl „Cisza” na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi.
– Nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego za wybitne osiągnięcia artystyczne.
– Nagroda im. Leona Schillera dla młodego artysty za wybitne osiągnięcia w dziedzinie sztuki baletowej, szczególnie za role: Tytanii w Śnie nocy letniej, Giselle w Giselle i Nefretete w Echnatonie przyznana przez ZASP.
– Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadany przez Minstra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

  • GINTAUTAS POTOCKAS

Pierwszy solista Teatru Wielkiego w Łodzi
uczelnia:
Wileńska Szkoła Baletowa

kariera zawodowa:
Litewski Teatr Narodowy Opery i Baletu
Teatr Roma w Warszawie
Teatr Wielki w Łodzi
współpraca: Ballet Classic de Paris, Opera Śląska w Bytomiu, Opera Bałtycka, Opera Krakowska, Teatr Muzyczny w Łodzi

nagrody:
– Nagroda Marszałka Województwa Łódzkiego za wyjątkowe osiągnięcia artystyczne.
– Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Norodowego.
– Nadzwyczajna Złota Maska w uznaniu prezentowanego niezmiennie od wielu sezonów baletowego kunsztu w partiach solowych i duetach, którego kolejnym potwierdzeniem był spektakl „Cisza” na scenie Teatru Wielkiego w Łodzi.

 

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7337512

Skip to content