Bydgoszcz i Toruń świętują stulecie powrotu do wolnej Polski

Orkiestra Wojska Polskiego podczas defilady w Bydgoszczy, rok 1920; fot. zasobów Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy/domena publiczna

Bydgoszcz i Toruń świętują stulecie powrotu do wolnej Polski

Obchodzimy stulecie powrotu Pomorza i Kujaw Zachodnich do macierzy. W Bydgoszczy, z udziałem marszałka Piotra Całbeckiego i wicemarszałka Zbigniewa Ostrowskiego, zostaną odsłonięte umieszczone na historycznych gmachach tablice pamiątkowe poświęcone ojcom naszej niepodległości. Marszałek Piotr Całbecki uczestniczył też we wczorajszej (16 stycznia) uroczystej rocznicowej sesji Rady Miasta Torunia. Bydgoszcz – 100 Rocznica Powrotu Pomorza i Kujaw do Wolnej Polski (film 12,35 min)

Wydarzenia związane z jubileuszem odbywają się w całym regionie

Ceremonie odsłonięcia trzech pierwszych tablic, poświęconych marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, Romanowi Dmowskiemu i generałowi Józefowi Hallerowi, odbędą się w najbliższy poniedziałek (20 stycznia). Marszałek Piłsudski, który odwiedził Bydgoszcz jako naczelnik państwa w czerwcu 1921, będzie miał swoją na głównej elewacji hotelu Pod Orłem.

Tablica poświęcona Romanowi Dmowskiemu, człowiekowi, który wspólnie z Ignacym Paderewskim podczas konferencji pokojowej w Paryżu w 1919 roku skutecznie zabiegał o korzystne dla Polski zapisy w traktacie wersalskim, pojawi się przy wejściu do wojewódzkiego Centrum Edukacji Nauczycieli przy ul. Jagiellońskiej 9. Ten wybitny mąż stanu i publicysta polityczny, w wolnej Polsce m.in. minister spraw zagranicznych i poseł na Sejm, odwiedził miasto nad Brdą w kwietniu 1927. W resursie kupieckiej wygłosił wówczas przemówienie wzywające do odrodzenia narodowego.

Wojciech Korfanty, działacz narodowy i niepodległościowy związany z Górnym Śląskiem, polityk, dziennikarz i wydawca, w styczniu 1919 roku prowadził w Bydgoszczy rokowania z niemiecką administracją na temat autonomii Wielkopolski zanim jeszcze wysokie umawiające się strony rozstrzygnęły kwestię polskich granic w traktacie wersalskim. Rzecz działa się w gmachu, który mieści obecnie Urząd Wojewódzki i tu właśnie pojawi się tablica z jego nazwiskiem i stosowną inskrypcją.

Swoje tablice w Bydgoszczy będą mieli także wojskowi, którzy przynieśli wolność Pomorzu i Kujawom Zachodnim – generał Józef Haller, który w listopadzie 1920 wizytował zlokalizowany tu szpital Czerwonego Krzyża, na rektoracie Collegium Medicum Uniwersytetu Mikołaja Kopernika; generał Józef Dowbor-Muśnicki, który wyzwalał Bydgoszcz w styczniu 1920 i odebrał defiladę zwycięstwa na głównym placu miasta, na frontonie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej na Starym Rynku. Ceremonia odsłonięcia tej ostatniej odbędzie się 22 stycznia. Generał Dowbor-Muśnicki, który oficerskie szlify zdobył w rosyjskiej armii carskiej, był dowódcą zwycięskiego powstania wielkopolskiego, w Wielkopolsce zorganizował wówczas regularną armię liczącą 100 tysięcy żołnierzy.

16 stycznia odbyła się inauguracja obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do macierzy. W uroczystej sesji Rady Miasta w historycznym Ratuszu Staromiejskim uczestniczył marszałek Piotr Całbecki. Oprawą artystyczną wydarzenia był koncert wybitnego pianisty Pawła Wakarecego. W programie m.in. Chopinowska etiuda „Rewolucyjna”.

Beata Krzemińska
rzecznik prasowa Urzędu Marszałkowskiego

Zdjęcie gł.: Orkiestra Wojska Polskiego podczas defilady w Bydgoszczy, rok 1920; fot. zasobów Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy/domena publiczna

Źródło: www.kujawsko-pomorskie.pl

Anna Siemińska
sieminska.anna@edupolis.pl

Organizacja: Biblioteka Pedagogiczna w Toruniu



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7639494

Skip to content