10 wrz „Ale Kosmos!” Przegląd filmów SF w Domu Mikołaja Kopernika
Przegląd filmów SF w Domu Kopernika „ALE KOSMOS!” stwarza niepowtarzalną okazję do spotkania miłośników nauk ścisłych i kultury popularnej. Nie ma lepszego miejsca dla rozmów o wszechświecie niż dom astronoma Mikołaja Kopernika. Dlatego 15 września br. zapraszamy wszelkich miłośników gier, fantastyki, literatury i nauki w każdej postaci do Domu Kopernika. Spotkanie przy okazji przeglądu filmów z gatunku klasyki amerykańskiej fantastyki filmowej z lat 50. będzie okazją do wymiany refleksji i poglądów o skomplikowanych związkach człowieka z kosmosem.
Pokazane zostaną trzy filmy:
godz. 11.00 Film nr 1
Ekranizacja znakomitej powieści Orsona Wellesa. To może być początek końca ziemskiej cywilizacji! Człowieka czeka walka z morderczymi przybyszami z czerwonej planety. Czy cokolwiek zatrzyma marsjańską maszynę śmierci? Czy groza, lęk i panika Ziemian zakończy się tryumfem bezdusznych maszyn?
godz. 13.00 Film nr 2
Amerykański lekarz, zwolennik nauki chłodnego racjonalizmu zauważa dziwne zachowanie u swoich pacjentów. Z dnia na dzień przestają być sobą. Rodziny nie poznają swoich krewnych, ludzie przestają być ludźmi. Czy to możliwe? Kim są pozbawieni uczuć porywacze ciał?
godz. 15.30 Film nr 3
Miasteczko w Arizonie. Ładna mieścina świadoma swej przeszłości i spokojna o przyszłość. Wieczorem spada meteoryt, następnego dnia w miasteczku zaczynają się dziać dziwne rzeczy. Nikt nie wierzy młodemu astronomowi, że przybysze z kosmosu opanowują ludzkie ciała.
godz.17.00 Spotkanie
Na zakończenie odbędzie się spotkanie z antropologiem kultury dr hab. Dariuszem Brzostkiem, prof. UMK, entuzjastą kina SF, autorem monografii „Literatura i nierozum. Antropologia fantastyki grozy”. Jako znawca i entuzjasta fantastyki pan Dariusz Brzostek postara się wytłumaczyć fenomen thrillerów SF lat 50 XX w.
Bezpłatne wejściówki będą dostępne w kasie Domu Mikołaja Kopernika od 6.09 br.
Można odebrać wejściówki na pojedyncze seanse lub na cztery punkty programu łącznie.
Szczegóły w kasie w Domu Mikołaja Kopernika lub pod numerem telefonu 56 660 56 08, 56 660 56 03.
Zdjęcie gł.: Stefan Keller (Pixabay)