95 lat Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

95 lat Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy

Dnia 20 września 2018 r. w Auli Biblioteki Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego odbyła się uroczystość z okazji Jubileuszu 95-lecia Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.

Na zaproszenie Dyrektora Muzeum w obchodach wzięli udział przedstawiciele władz państwowych i samorządowych, reprezentanci zaprzyjaźnionych placówek muzealnych i kulturalnych zarówno z regionu jak i z innych części kraju,  współpracujących z Muzeum instytucji, a także sympatycy oraz byli i obecni pracownicy.

Dyrektor Michał F. Woźniak po przywitaniu gości  zaprezentował dokonania Muzeum z ostatnich pięciu lat, w tym m.in. informacje o powiększaniu kolekcji muzealnych, prezentowanych wystawach, działalności naukowej, wydawniczej i edukacyjnej. Następnie głos zabrali przedstawiciele władz – Wicewojewoda Kujawsko-Pomorski p. Józef Ramlau, Wicemarszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego p. Zbigniew Ostrowski, który wręczył Muzeum medal Unitas Durat Palatinatus Cuiaviano-Pomeraniensis oraz Wiceprezydent Miasta Bydgoszczy p. Iwona Waszkiewicz, która na ręce Dyrektora przekazała okolicznościową statuetkę.

Naukowo-badawczy charakter prac Muzeum nakreślił w kilku słowach prof. Jacek Woźny – Rektor Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego a zarazem Przewodniczący Rady Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy.  Uroczystość uświetnił wykład okolicznościowy Michała Niezabitowskiego – prezesa Stowarzyszenia Muzealników Polskich i dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa pt. „Muzeum w dżungli miasta”, po czym przyszedł czas na wręczenie odznaczeń i wyróżnień państwowych, resortowych oraz miejskich. Wyróżnieni pracownicy Muzeum zostali uhonorowani z rąk Wicewojewody: Medalami za Długoletnią Służbę, odznaką honorową Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz złotą i srebrnymi odznakami Za opiekę nad zabytkami.

Wiceprezydent Bydgoszczy wręczyła Medale Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz okolicznościowe nagrody. Oficjalną część spotkania zwieńczył koncert „Muzealne partytury” w wykonaniu uczniów Państwowego Zespołu Szkół Muzycznych im. Artura Rubinsteina w Bydgoszczy. Nie zabrakło również życzeń i gratulacji od przedstawicieli zaprzyjaźnionych instytucji m. in. z Warszawy, Krakowa, Gdańska, Malborka i Szreniawy.

fot. Wojciech Woźniak

Beata Cieślińska
beata.cieslinska@edupolis.pl

Organizacja: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Bydgoszczy| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7134678