90 lat gmachu głównego Muzeum

90 lat gmachu głównego Muzeum

Dokładnie 90 lat temu, 7 grudnia 1930 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowego gmachu Muzeum Ziemi Kujawskiej przy ul. Słowackiego 1 we Włocławku. Do tego czasu, od 1909 r. muzeum mieściło się w siedzibie Oddziału Kujawskiego Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego (PTK) przy ul. Kaliskiej 1 (obecnie ul. P.O.W.).

W 1925 r. dzięki staraniom Zarządu Oddziału Kujawskiego PTK miasto przekazało grunt na rogu ulic Ogrodowej i Szkolnej (ob. ulic Słowackiego i Mickiewicza) pod budowę nowej siedziby PTK i gmachu muzeum, w którym miała znaleźć swoją siedzibę również biblioteka miejska .

Jednocześnie zawiązał się społeczny Komitet Budowy Muzeum Ziemi Kujawskiej. Komitet powierzył opracowania projektu nowego gmachu i kosztorysów budowy inż. Stefanowi Narębskiemu, który będąc jednym z najbardziej aktywnych członków PTK przygotował całą dokumentację w czynie społecznym.

W niedzielę, 7 grudnia 1930 r. odbyło się uroczyste otwarcie nowego gmachu muzeum. Uroczystości otwarcia poprzedziło nabożeństwo w kościele św. Witalisa. O godz. 13.15 po przemówieniu prezesa Komitetu Budowy Edmunda Płoskiego przecięto wstęgę i przekazano klucze do Muzeum. Poświęcenia gmachu dokonał bp włocławski Karol Radoński. Później powitano gości i odczytano sprawozdanie komitetu budowy muzeum.

Profesor Władysław Skoczylas przemawiający w imieniu Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego powiedział m.in.:

Święto dzisiejsze jest świętem kulturalnym nie tylko Włocławka i ziemi kujawskiej, ale i całej Polski. Dzieło to, którego dokonała ofiarna praca tutejszych obywateli, stanie się przykładem dla innych ośrodków kultury regionalnej. […] Już dziś możecie Szanowni Państwo, chlubić się swym dziełem i niechaj mi będzie wolno wyrazić podziw dla waszej pracy i z tego jeszcze powodu, że dzieła tego dokonaliście bez pomocy materialnej Rządu. Dzieło jest tym piękniejsze, że mając czysto kulturalne zadania do spełnienia, może zjednoczyć pod swym dachem wszystkich obywateli bez względu na różnice społeczne i polityczne.

Po zakończeniu części oficjalnej, o godzinie 15.00 rozpoczął się uroczysty obiad w Klubie Wioślarzy a po nim o 18.00 uroczysta akademia. W tej części uroczystości wygłoszono trzy referaty i przedstawiono część artystyczną z koncertem fortepianowym, występem chóru i deklamacjami.

 

Więcej informacji na stronie muzeum

 

Źródło: muzeum.wloclawek.pl

Fot. gł. Gmach Muzeum Ziemi Kujawskiej wzniesiony w latach 1927-1930 należał do nielicznych budynków wzniesionych w okresie międzywojennym z przeznaczeniem na muzeum. W tym czasie wybudowano tylko siedziby dla Muzeów Narodowych w Warszawie i w Krakowie, Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Ziemi Pomorskiej w Toruniu (źródło: muzeum.wloclawek.pl)

Alicja Przytomska-Pietrzak
alicja.przytomska-pietrzak@edupolis.pl

Organizacja: KPCEN we Włocławku



| Polityka cookies | Polityka Prywatności i Regulamin | Redakcja | Deklaracja dostępności |

Wykonano dla: Województwo Kujawsko-Pomorskie

Odsłon: 7059818